Putin praler af sine »erobringer«. Nu vil NATO vise sin styrke

Her er alt, du skal vide, for at komme i gang med dagen.

Godmorgen! NATO spiller med musklerne og vil afholde den største øvelse siden Den Kolde Krig. Men først dagens andre vigtige overskrifter.

Tophistorier 

  1. Under Ursula von der Leyen, formanden for EU-Kommissionen, ulmer en skandale om forsvundne sms'er.

  2. Alt tyder på, at Danmark nu får milliarddyre langtrækkende droner i flystørrelse ifølge et lækket regeringsoplæg til forsvarsforhandlinger.

  3. Novo Nordisk har lavet en enhed, der skal finde ud af, om man kan forebygge fedme med en pille – måske allerede inden, man har taget på.

  4. »Hvor må der være vidunderligt og mærkeligt inden i Yorgos Lanthimos' hjerne,« skriver Berlingskes filmredaktør i sin femstjernede anmeldelse af ny film. 

  5. Rusland kan ikke mindst takke Iran for at have fået »et godt momentum« i år. 

Dagens vigtige: Putin praler af sine »erobringer«. Nu vil NATO vise sin styrke

Danmark skal med, når 90.000 NATO-tropper mødes til øvelse i Europa. Billedet er fra en øvelse i Oksbøl i 2023, der var af lidt mindre skala.  Asger Ladefoged

Vladimir Putins retorik har ændret sig. 

I februar 2022 talte han om en »særlig militæroperation« og afviste, at Rusland havde interesse i at besætte ukrainsk territorium. Det handlede derimod om – nærmest helt selvopofrende – at redde »russiske« områder fra ukrainske nazister. 

Men på et møde med kommunale myndigheder i Moskva forleden talte Putin nu om Ruslands »erobringer« i Ukraine, som Kalinka Agger skrev i Berlingskes Ukraine-liveblog onsdag. 

»Med hensyn til forhandlingsprocessen er dette et forsøg på at opmuntre os til at opgive de erobringer, vi har foretaget i løbet af det sidste halvandet år,« lød det blandt andet fra Putin.

Udtalelserne fik Peter Dickinson, redaktør i tænketanken Atlantic Council, til at skrive, at Putin nu viser sine imperialistiske ambitioner. 

Det virker nu næsten, som om NATO svarer med et »kom an«. 

For torsdag kom nyheden om, at NATO om lidt indleder den største militærøvelse siden Den Kolde Krig, hvor 90.000 tropper skal deltage. 

Danmark skal også deltage, bekræfter Forsvarskommandoen over for din overbliksskribent, uden kommandoen dog kunne gå yderligere i detaljer udover at henvise til »åbne mediers« beskrivelser af øvelsen.

Øvelsen har navnet Steadfast Defender – standhaftig forsvarer – og ifølge mediet Stars and Stripes, der er tilknyttet det amerikanske forsvarsministerium, skal øvelsen finde sted fra februar til juni.

Stars and Stripes skrev allerede om øvelsen i september, men dengang lød estimatet på 40.000 tropper – det virker altså, som om der er sket lidt af en opskalering. 

Steadfast Defender skal blandt andet finde sted i Baltikum, Polen og Tyskland, og Storbritannien vil sende 20.000 tropper til øvelsen.

I september sagde Norges forsvarschef, general Eirik Kristoffersen, at den største nordiske øvelse nogensinde, Nordic Response, kommer til at finde sted som del af Steadfast Defender.

SVT rapporterer, at også Sverige, der endnu ikke er medlem af NATO, skal deltage. 

Storbritannien sender sine mest moderne kamp- og overvågningsfly, krigsskibe og ubåde fra flåden og alle typer landtropper afsted, udtaler det britiske forsvarsministerium. 

Hvad andre lande – herunder Danmark og USA – sender afsted, må tiden vise. 

Dagens Salon

Yderfløjene har overtaget kampen mellem Israel og Hamas. Det mener Martin Krasnik, der er aktuel med bogen »En smal bro over afgrunden«, og som trods sin jødiske baggrund ønsker et frit Palæstina. Alt er absolutter, og meget lidt er dialog. Intet ægte håb, kun kamp. Samtidig har venstrefløjen naivt adopteret radikaliserede paroler, mener chefredaktøren, der håber, at det blot er udtryk for uvidenhed om konflikten. 

Krigen i Mellemøsten trækker tråde til Danmark og de demonstrationer, vi ser i gaderne. PET er bekymret for en øget radikalisering, men Eva Gregersen, der er cand.polit. og debattør, er ikke overrasket. Hun mener, at et antidemokratisk tankegods er langt mere mainstream blandt muslimer, end gammeldanskere tror. 

Lyt med her:

Fik du læst?

Lige nu

Uroen fortsætter i den grad i Mellemøsten.

Houthi-bevægelsen i Yemen siger, at den i nat har udført endnu et missilangreb, denne gang mod et amerikansk kemikalietankskib i Adenbugten. Der skulle dog hverken være dødsfald eller skader på skibet, lyder det fra USAs centrale kommandoenhed, Centcom.

Derudover vælter det ind med reaktioner efter en markant udtalelse fra Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, torsdag aften. Her lød det, at han er imod oprettelsen af en palæstinensisk stat, når Gaza-krigen er forbi. Han har ellers tidligere sagt, at han ikke er modstander af en tostatsløsning.

Vi følger udviklingen i den konfliktfyldte region i vores liveblog

God dag!

Venlig hilsen

Joachim Talbro Paulsen, journalist