Dansk økonomi er mindre hårdt ramt end frygtet – men skuffelser venter forude

Dansk BNP faldt med knap to procent i første kvartal og ligger dermed i den bedre ende sammenlignet med andre europæiske lande. Mere dårligdom vil vise sig i tallene for andet kvartal, men faldet kan i de fleste lande vise sig at blive mindre, end mange forudser på nuværende tidspunkt.

Genåbning af de europæiske grænser er helt afgørende for at forhindre en længere økonomisk nedtur i forbindelse med coronakrisen. Genrejsningen af europæisk økonomi kan meget vel vise sig at blive mere langsommelig, end myndighederne regner med på nuværende tidspunkt. Claus Fisker

De nye tal for den økonomiske aktivitet bekræfter, at de europæiske økonomier faldt ud over en kant i forbindelse med coronakrisens nedlukninger. Men graden af kollaps varierer med nedlukningens hårdhed.

Danmark ligner mere Sverige og Norge end kontinentet. Det er også tydeligt ud fra Googles analyser af folks bevægelsesmønstre, hvor danskernes bevægelser i detailhandlen og »gå ud«-livet er faldet nogenlunde som i Sverige under nedlukningen, men kun halvt så meget som i Tyskland og kun en lille brøkdel af udgangsforbudslandene længere sydpå.