Tårnhøj global gæld vækker bekymring

Verdens samlede gæld er steget støt de seneste årtier, og niveauet er nu så højt, at det vækker bekymring hos flere økonomer. Det er især virksomheder og lande, der har haft travlt med at øge gælden det seneste årti. De gældsplagede virksomheder og lande vil blive hårdt ramt, hvis vi får en ny recession.

Stigningen i den globale virksomhedsgæld er i meget høj grad drevet af Kina, og det er noget, som Kina bliver nødt til at gøre noget ved i det næste årti. Arkivfoto: AFP/Ritzau Scanpix STR

Verdens samlede gæld er steget kraftigt de seneste år og er nu oppe på 244.000 mia. dollar. Tallet er så stort, at man ikke rigtigt kan forholde sig til det. Men det svarer til 318 pct. af verdens samlede bruttonationalprodukt (BNP), og det er et tal, som vækker bekymring hos flere økonomer.

Det er en ny rapport fra finanssektorens internationale brancheorganisation The Institute of International Finance (IIF), der viser, at den samlede globale gæld er steget eksplosivt de seneste år. Omkring årtusindskiftet udgjorde verdens samlede gæld nemlig 227 pct. af BNP, og det nuværende niveau på 318 pct. er kun to procentpoint fra det hidtidige topniveau, som gælden ramte i 2016.