Russiske aktier krakker – eskalering giver »chokeffekt«

Det russiske aktiemarked lukkede to timer torsdag formiddag i forsøg på at dæmme op for aktiekursernes frie fald. Det hjalp ikke.

Den russiske invasion i Ukraine gør ondt på det russiske aktiemarked. Der er tale om noget, der ligner et regulært krak, og udviklingen går i øjeblikket meget stærkt.

Det ses også ved, at USA, EU, og Storbritannien annoncerede en række sanktioner tirsdag som modtræk til den russiske præsident Putins planer om at sende »fredsbevarende« styrker ind i de separatiststyrede dele af det østlige Ukraine.

Det reagerede de russiske aktier ikke ret meget på. Men det er en helt anden historie med den seneste udvikling af konflikten.

Midt på formiddagen torsdag er det russiske aktiemarked nede med omkring 30 procent. Det er det russiske indeks MOEX. Hvordan dagen ender, vides naturligt nok ikke endnu, men det er uhyre sjældent, at vi ser kursfald af den størrelse.

Det får dagens ubehagelige kursfald på de europæiske og det danske aktiemarked til at blegne.

»Annonceringen af sanktionerne var ventede, så det rørte ikke aktiemarkederne. Men nu sker der en eskalering, og det har givet denne chokeffekt. Det kan man sammenligne med en krisesituation. Jeg vil skyde på, at vi så en lignende udvikling, da Golfkrigen startede. Eller man kan sammenligne det med de fald, der kom med coronapandemien og finanskrisen. Energi er den største sektor på det russiske aktiemarked, men finans fylder også meget. Det er udsigten til en stramning af sanktionerne, der giver de store fald,« siger  chefstrateg hos PFA Pension, Tine Choi Danielsen.

»For russerne er det værste, der kan ske, at europæerne siger, at de ikke længere vil købe den russiske olie og gas. Det vil give et meget stort tab af indtægter i Rusland,« siger Tine Choi.

Samme melding lyder fra chefanalytiker i Danske Bank Jakob Ekholdt Christensen.

»Det russiske aktiemarked fylder ikke så meget globalt. Men det, som det russiske aktiemarked siger, er, at der kommer muligvis sanktioner, der kan være ret hårde. De kan ramme investeringer i Rusland, men også hvor meget Rusland kan sælge til Vesten af energi og andre varer,« siger han.

»Samtidig vil der komme en mangel på kapital i Rusland, og det vil den russiske industri komme til at lide under,« siger Ekholdt Christensen.

Kan få noget luft

Tine Choi fremhæver, at da det russiske aktiemarked åbnede her til morgen, faldt kurserne meget hurtigt med 11 procent. Det fik de russiske myndigheder til midlertidigt at lukke for al handel på børsen.

Det er en helt normal procedure, når man ser så store kursfald. Det sker for, at investorerne lige kan trække vejret og ændre de automatiske købs- og salgsniveauer, der er lagt ind.

På den måde håber man, at kurserne kan rette sig lidt, når markederne åbner igen. Det russiske marked endte med at være lukket i to timer, men det stoppede ikke faldet.

»Det var også forventet, at det ikke ville stoppe faldet. Hvis man som international investor har russiske aktier, smider man dem nu,« siger Tine Choi Danielsen.

Hun påpeger, at PFA »heldigvis ikke« har russiske aktier. Og hun mener generelt ikke, at der er ret mange danske investorer, som interesserer sig for russiske aktier, fordi vi i Danmark har stort fokus på den grønne omstilling. Det passer ikke til det russiske aktiemarked, hvor selskaber inden for olie og gas fylder meget.