Her er syv grafer, som peger mod lavere inflation

Sommerens store spørgsmål er, om den skyhøje inflation vil bide sig fast. Berlingske har set på en række råvarepriser, som kan pege den anden vej.

Råvarepriserne falder, men vil det give lavere inflation i Danmark? Prisen på benzin er meget afhængig af prisen på råolie. Mens prisen på brød afhænger af mange andre ting end prisen på hvede. Thomas Lekfeldt

Inflationen banker i vejret og plager danskerne. Men der kan være håb forude, for priserne på en række råvarer er på vej ned. Det kan være med til at dæmpe inflationen.

Tallene fra Danmarks Statistik viser, at inflationen i juni kom op på 8,2 procent. Danmarks Statistik skriver, at det i høj grad er prisstigninger på fødevarer, el, brændstof og gas, der gør varerne dyrere. Dermed er inflationen kommet op på det højeste niveau i næsten 40 år.