
Hemmeligheder i bibelbæltet: Begge brødre var homoseksuelle, men ingen vidste noget – end ikke dem selv
Andreas og Sune Gylling Æbelø er brødre og er vokset op i et kristent miljø i Vestjylland. Lindhardt og Ringhof
To brødre. Begge homoseksuelle. En katastrofe i det vestjyske bibelbælte. De to Gylling Æbelø-brødre bar hver især rundt på deres hemmelighed i årevis. Ingen af dem overvejede, at den anden bror også var homoseksuel. Dermed var ensomheden komplet.
Hvem skulle have troet det? De to Gylling Æbelø-brødre gjorde, hvad man forventede af fromme drenge i bibelbæltet, hvor man bekender sig til Indre Mission, Luthersk Mission eller Evangelisk Luthersk Mission.
De gik i kristne friskoler, missionsefterskoler og Det Kristne Gymnasium. De var medlemmer af Kristeligt Forbund for Studerende, tog aktivt del i bibelstudiegrupper og lovsangsaftener. De voksede op med, at man ikke havde sex før ægteskabet, og med, at homoseksualitet og druk var en synd. De voksede op med en benhård praksis af Bibelens ord. Og eftersom Biblen tager klart afstand fra mandlig homoseksualitet, så var det en synd, man med viljens kraft skulle helbredes for.
Del: