Alex Mingus’ takketale kom noget bag på politifolkene i Minnesotas hovedstad, Saint Paul, da de havde overrakt en hædersmedalje til ham for en »uselvisk heltegerning«.
Den afroamerikanske skolelærer var sidste år ved at køre sin hustru til arbejde, da han hørte pistolskud ved en benzintank i Saint Paul. Han så en varevogn køre væk i høj hastighed og fulgte efter den. Kort efter stoppede varevognen, og en mand, der blødte voldsomt, trådte ud af vognen og bad om hjælp.
Heldigvis for den sårede var Alex Mingus trænet i førstehjælp og skudsår og fik forbundet manden med en T-shirt. Læger vurderede senere, at Alex Mingus’ indgriben havde reddet den sårede fra at omkomme, da en kugle havde revet en hovedåre over.
Politiet i Saint Paul ønskede senere at hædre Alex Mingus med en medalje for hans indsats, og ved ceremonien fik skolelæreren lejlighed til at sine nogle ord.
Resolut trak Alex Mingus sin hoodie-trøje af og afslørede, at han bar en T-shirt med påskriften »Smash White Supremacy« (Ødelæg hvidt overherredømme).
Derefter holdt redningsmanden en stærkt kritisk tale vendt mod politiet, som han hævdede havde ignoreret ham, da han forsøgte at stoppe forbikørende for at skaffe den sårede til hospitalet.
Han hævdede, at ni hele patruljebiler kørte forbi ham, mens han forsøgte at vinke dem ind til siden. Der var ikke én af de 18 politifolk i de forbikørende biler, der tænkte på at stoppe, sagde Alex Mingus.
Han erkendte samtidig, at politifolkene havde valgt at køre i retning af den trussel, pistolmanden udgjorde.
Ikke desto mindre afsluttede han sin tak for medaljen med at sige, at han ikke følte sig godt tilpas i selskab med de tilstedeværende politifolk.
»I passer ikke på os. Vi passer på os selv,« sagde Alex Mingus.
Minnesotas politi har været genstand for vedvarende protester, efter at den 46-årige George Floyd døde i politiets varetægt i Minneapolis. Talrige demonstrationer har siden ført til sammenstød med Minnesotas politi, og dem addresserede Alex Mingus også i sin afskedssalut.
»Riots work (optøjer virker),« sagde han og forlod talerstolen.
På de sociale medier bliver Alex Mingus skiftevis hyldet og kaldt en skændsel for sit stunt.