»Kunst kommer virkelig til sin ret over en bajer,« siger kunstner, der hellere vil udstille på Byens Kro end på Kunsthal Charlottenborg

På et af Københavns mindste og bruneste værtshuse udstiller anerkendte kunstnere deres værker som del af et ambitiøst, kurateret kunstprogram. Her kommer kunsten mere ned på jorden og i øjenhøjde, mener Jonas Hvid Søndergaard, som netop nu er aktuel på Byens Kro.

»Udstillingen er en hyldest til kulturen ved dødsruten,« siger Jonas Hvid, der netop nu udstiller på Byens Kro. Maria Albrechtsen Mortensen

Den anerkendte danske billedkunstner Jonas Hvid Søndergaard (f. 1977) kan i øjeblikket – i kontrast til farven i hans navn – ses på et af Københavns bruneste værtshuse – den legendariske Byens Kro. Her kan man, mens man ryger smøger og drikker store mængder af fadøl, se Hvid Søndergaards nyeste værker i serien Hex.

Jonas Hvid Søndergaard foran nogle af de malerier, han for tiden udstiller på Byens Kro. Maria Albrechtsen Mortensen

Picasso og de fire katte

Det er naturligvis ikke nyt, at kunstnere udstiller på værtshuse – en af Picassos første udstillinger var på Els Quatre Gats i Barcelona – men i dagens friserede københavnske kunstmiljø, virker det faktisk provokerende at se en anerkendt kunstner optræde uden for kunstens hvide kuber. På Byens Kro er kunst dog ikke et særsyn. Her har man haft kunst i mange år – i den seneste tid ovenikøbet udvalgt af et professionelt kuratorteam: Rikke Benborg og Melou Vanggaard.