Efter afdækning af seksualiserede miljøer i to pigekor står korleder frem

Michael Bojesen har ikke været opmærksom på, at der var en seksualiseret kultur i de to pigekor, hvor han tidligere har været henholdsvis korleder og chefdirigent, siger han til Ekstra Bladet.

Michael Bojesen, tidligere korleder for pigekoret ved Sankt Annæ Gymnasium og chefdirigent for DR Pigekoret, blev konfronteret af Ekstra Bladet i Malmø. Thomas Lekfeldt (arkiv)

Nu står Michael Bojesen, tidligere chefdirigent for DR Pigekoret og korleder på Sankt Annæ Gymnasium, frem i et interview med Ekstra Bladet, som opsøgte Bojesen i Malmø Opera, hvor han nu er direktør. Inden vi når til, hvad han sagde, skal vi lige rundt om, hvad han taler om.

To forskellige advokatundersøgelser af hændelser i DR Pigekoret og koret på Sankt Annæ Gymnasium har vendt søgelyset mod Michael Bojesen i forbindelse med årtiers angivelige krænkelser af medlemmerne af korene. Ingen af de to advokatundersøgelser nævner Bojesen ved navn, men omhandler også perioder, hvor han var leder af korene.

Selv mener Michael Bojesen dog, at det er andre end ham selv, der står for de mest alvorlige krænkelser, hvorimod han selv nærmere har været blind for den seksualiserede kultur, der herskede i henholdsvis DR Pigekoret og koret på Sankt Annæ Gymnasium.

Advokatundersøgelsen af krænkende adfærd på Sankt Annæ Gymnasium slog for få dage siden fast, at der i perioden mellem 1981 og 2001 har været et »seksualiseret miljø« på den anerkendte sangskole.

Der er tale om ni tidligere elever, der i perioden, hvor de sang i gymnasiekoret, var udsat for verbale og fysiske krænkelser. Det har de fortalt til advokaterne, der står bag undersøgelsen.

Advokatundersøgelsen konkluderer ifølge en pressemeddelelse fra Børne- og Ungdomsforvaltningen i Københavns Kommune, at der er tale om krænkelser som uønskede berøringer, kys og kærtegn, sjofle vittigheder, grænseoverskridende handlinger og opfordring til sex, som »enkelte medarbejdere« har udsat pigerne for.

Sagerne fra DR Pigekoret blev offentligt kendt, da Politiken i juni 2021 afdækkede »Pigekorhemmeligheden« – tidligere medlemmers oplevelser med krænkende adfærd, der ifølge medlemmer foregik fra 2000 til 2010 under daværende chefdirigent Michael Bojesen. Senere blev det kendt, at der også havde været episoder med tidligere chefdirigent Tage Mortensen.

Det førte til, at DR bestilte en advokatundersøgelse, som viste, at der i 50 år frem til 2010 var et »overordnet billede af et miljø, kendetegnet ved at grænserne for det normale har været flyttet«.

»Mulig blufærdighedskrænkelse«

Det nævnes dog ikke i advokatundersøgelserne, i hvilket omfang – eller om overhovedet – Michael Bojesen var involveret i disse krænkelser.

Bojesen var ansat som korleder på Sankt Annæ gymnasium 1993-2001 og hos DR 2001-2010, og han siger til Ekstra Bladet, at kun én af de ni førstehåndsberetninger i Sankt Annæ-undersøgelsen drejer sig om ham, og at det er han enormt ked af.

Det handlede om en kvinde, som på en rejse med koret i 1995 havde oplevet, at Michael Bojesen lagde sin hånd på hendes lår, og at hun mente, det var uprofessionelt, siger han til avisen.

»Uanset hvad er jeg jo enormt ked af, hvis hun har opfattet, at jeg har været uprofessionel eller har krænket hende. Det vil jeg gerne undskylde for. Jeg har sagt, at jeg ikke er enig i den episode, og det er det, der angår min person i den undersøgelse,« siger Michael Bojesen til Ekstra Bladet.

I den del af rapporten, som er offentlig tilgængelig, beskrives to sådanne situationer:

»To indberetninger vedrører mulig blufærdighedskrænkelse. Der er i begge tilfælde tidligere elever, der beretter om, at en lærer har berørt dem på låret uden på bukserne (i den ene situation forekom berøringen helt oppe ved skridtet) i en situation, hvor der var andre til stede. Efter retspraksis er det udgangspunktet, at uønskede befølinger af en persons lår uden på bukserne ikke kan anses som blufærdighedskrænkelse. Det kan dog ikke udelukkes, at forholdet vil være strafbart, når handlingen begås over for en elev, der er betroet en lærer til uddannelse, og i hvert fald i det ene tilfælde var der tale om berøringer øverst på låret og dermed i et intimt område. Efter vores vurdering er der tale om hændelser, der ligger i grænseområdet for straffelovens § 232,« skriver advokaterne fra Bech Bruun, som har foretaget undersøgelsen.

Flere elever, der deltog i Sankt Annæ-undersøgelsen, gav udtryk for, at det seksualiserede miljø var så tydeligt, at det måtte være åbenlyst for alle, mens eleverne i interviews har fortalt, at det kunne »betale sig« at flirte med lærerne for at opnå fordele, skrev Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen i en pressemeddelelse.

Men ifølge Michael Bojesen var det altså ikke tydeligt for ham.

Hele interviewet, der bærer overskriften »Står endelig frem: Har været blind« kan læses her.

Opdateret 8/4 14:54: Oplysningen om, at Tage Mortensen blev fyret på grund af krænkelser er blevet fjernet. Det havde tidligere generaldirektør i DR, Christian Nissen, tidligere påstået, men det viste sig ikke at være rigtigt alligevel. Det er dog fortsat korrekt, at Tage Mortensen krænkede medlemmer af DR Pigekoret.