Er monstret i midten løkken om halsen på de borgerlige?

Velkommen til en ny udgave af mit nyhedsbrev, hvor jeg opfordrer dig til at holde øje med manden i midten. Eller monstret i midten, som nogle borgerlige politikere vist tænker i disse dage om fhv. statsminister Lars Løkke Rasmussen. For hvor kunne han tænkes at kaste sin politiske kærlighed hen efter valget?

Lars Løkke Rasmussen. Manden i midten. Foto: Linda Kastrup Linda Kastrup

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Hvis man nogensinde har set Lars Løkke Rasmussen uden for mediernes officielle søgelys, så kan han godt forekomme at være en smule sjusket og utjekket som type, sådan som mange af os er i forskellig tilsnit.

Sådan en type, der ikke er alt for fiks i tøjet hele tiden, og som kan ses stå og ryge smøger henne i hjørnet. Venlig og let at tale med på sin egen alligevel let bryske facon. En mand, de fleste danskere sikkert gerne ville drikke en fadøl med.

Men man skal ikke tage fejl af Lars Løkke Rasmussen. Han er mindst lige så snu og dreven, som han er sjusket.

Hvis ikke det stod klart før, må det efter få dages valgkamp gøre det nu. Løkke er manden i midten, eller monstret i midten for den borgerlige blok, som han indiskutabelt tilhørte til den dag for tre år siden, hvor han sneg sig ud af bagdøren i Brejning og ikke længere var i spidsen for Venstre.

Løkke uden lige og med charterkulør

Lars Løkke Rasmussen overskyggede alle andre ved valgets første partilederdebat på tv. Martin Sylvest

Onsdag aften efter valgudskrivelsen sad jeg som mange andre danskere foran tv-skærmen for at følge det, der viste sig at blive en fuldkommen kaotisk og kakofonisk uoverskuelig partilederdebat med 14 partier og to værter, som man dårligt kan bebrejde, at det hele sejlede rundt – inklusive i perioder kameraføringen.

Da de to timer og tyve minutter var gået, var jeg nærmest søsyg, men dog ikke for svimmel til at gennemskue, hvad jeg sammen med mange andre danskerne netop havde oplevet:

En fhv. statsminister Lars Løkke Rasmussen, der ganske enkelt overskyggede alle andre tilstedeværende. Det kan godt være, at han »havde fået pivfræk charterkulør. Håret var flot redt op i en blond bølge, der fik ham til at ligne et kryds mellem en aldrende Ib Mossin og en livsklog rosé-skipper fra Rungsted Havn«, som Berlingskes litteraturredaktør Søren Jacobsen Damm noterede sig det i sin hylemorsomme gengivelse af, hvordan partilederdebatten så ud, da han følte sig nødsaget til for sin egen skyld at skrue helt ned for lyden.

Aldrig dårligere i en valgkamp

Søren Jacobsen Damm noterede sig også, at samtlige kvindelige partiledere bortset fra Kristendemokraternes Marianne Karlsmose havde bukser på. Nå, det er et sidespor.

Tilbage til Løkke: På den ekstremt afsnuppede tid, som politikerne havde at tale i, var han klart den, der evnede at kommunikere klarest, uden at man fornemmede, at kommunikationen dækkede over manglende viden. Han kan virkelig det med valg, Løkke, som også tidligere minister Søren Pind noterede det: Løkke er aldrig blevet dårligere i løbet af en valgkamp.

Næstbedst i debatten var lige så sikkert Inger Støjberg med statsminister Mette Frederiksen som en lidt ukarakteristisk forsigtig 3er. De andre var lysår bagefter, hvis kompetent udstråling er parameteret for sådan en debat.

6,1 procent i Gallup, begyndende borgerlig panik

Du skal derfor holde øje med ham Løkke. Tro mig. Gør du det, er du ikke alene. De borgerlige partier tænker næppe på ret meget andet i disse dage, mens Løkke stormer frem i mange meningsmålinger, herunder i Berlingskes Gallup fra i torsdags, hvor han og Moderaterne (men Moderaterne er kun ham, ingen andre) hoppede helt op på 6,1 procent af stemmerne.

I de fleste målinger er Løkke kongemageren efter valget, og derfor breder den borgerlige nervøsitet sig, selvom Lars Løkke Rasmussen i sin tid som klummeskribent for B.T. var historisk halsstarrig over for Mette Frederiksens cononapolitik, og selv om han har krævet en advokatvurdering af minkskandalen for at gøre Frederiksen til fortsættende statsminister.

Har Løkke ikke talt bekymrende pænt om Mette Frederiksen på det seneste? Har de mon ikke drukket kaffe sammen? Hvorfor smilede de sådan til hinanden i Folketingssalen forleden? Hvad sker der lige, runger det gennem de borgerlige saloner, både de københavnske og jyske, ved udsigten til, at Løkke kommer til at sidde på de afgørende mandater.

Nærmer Løkke sig Mette Frederiksen, tænker man i de borgerlige saloner lige nu. Mads Claus Rasmussen

Går han den ene eller den anden vej, som Berlingskes politiske kommentator Bent Winther spurgte – uden endnu at kunne give svar. Hvilket nok netop i borgerlige øjne er det bekymrende…

Jeg skal nok i et senere nyhedsbrev udbrede mig om det meningsløse i den politiske midte, alle taler om for tiden. Men lige nu er det Løkkes snuhed, der giver tynd mave i den borgerlige.

Tip en 13er og slå Hans Engell

Nå, det er weekend, og du skal også have lov til at more dig lidt. Det kan du gøre på berlingske.dk ved at tippe 13 rigtige om folketingsvalget.

Blandt andet skal du gætte, om Venstre eller De Konservative får flest mandater (eller lige mange), og hvis du er rigtig dygtig, slår du den mangeårige politiske kommentator og tidligere minister Hans Engell, der også har vovet sig ud i at gætte med.

Kom glad og gæt!

Manden i midten II

Til sidst som altid dagens sang, og denne gang er det apropos musik så oplagt, at jeg overvejede, om det simpelthen er for meget.

Men så kunne jeg alligevel ikke lade være. Værsgo’, »Michael Jackson«.