Denne vælgergruppe har ændret sig, siden de dukkede op for tre årtier siden – og de kan give Kamala Harris sejren

En afgørende vælgergruppe, en skidt forandring for Trump og et sjovt sammenfald. Tre citater fra ugens løb sætter fokus på det amerikanske præsidentvalg.

Efter Joe Bidens udmelding om, at han ikke genopstiller til præsidentvalget og hans støtte til Kamala Harris som Demokraternes præsidentkandidat har USAs vicepræsident været i hele verdens søgelys.  Brendan Mcdermid/Reuters/Ritzau Scanpix

Dette er en kommentar. Den udtrykker skribentens holdning. Klik her, hvis du ønsker at sende et debatindlæg til Berlingske.

Et muligt es i ærmet

»Soccer moms« blev et begreb i amerikansk politik i 1996, hvor det blev et udtryk for den gruppe af vælgere, der hjalp Bill Clinton med at vinde valget.