Vores uddannelsesinstitutioner skal ikke bruge penge på markedsføring – de kan bruges bedre

Regeringen har foreslået samlet at spare 550 mio. kr. over de næste fire år på markedsføringen af de gymnasiale og videregående uddannelser. Uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) forklarer her, hvorfor regeringen synes, det er en god idé.

(ARKIV) Matematik Camp 2010. Ritzau dækker: Regeringen vil af med det i uddannelsesverdenen forhadte omprioriteringsbidrag. På uddannelserne håber man, at det er begyndelsen på en genrejsning af uddannelsesområdet. Det skriver Ritzau, torsdag den 26. september 2019.. (Foto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix) Jens Nørgaard Larsen

Dette er en del af en pro et contra. Du kan læse, hvad Mette Fjord Sørensen, underdirektør for Dansk Industri, mener om sagen her.

Hvert år bruger landets uddannelsesinstitutioner millioner af kroner på dyre annoncer på busser, i aviser og biografreklamer. Det er en skæv måde at bruge penge på som offentligt finansieret uddannelsesinstitution i Danmark. Ofte er det de samme studerende, som institutionerne gennem dyre reklamer bruger deres penge på at kæmpe om. Det lovede vi inden valget at sætte en stopper for. Det er det, vi nu følger op på politisk.