Putin har totalsmadret vores naive barnetro: Naturgas og billige fjernsyn er ingen garanti for fred og sikkerhed

Ruslands angreb på Ukraine og truslerne mod hele Europas sikkerhed afslører, at vores tro på samhandel som motor for fred i Europa er blevet knækket. Europas største økonomi, Tyskland, har i de senere år ikke mindsket deres afhængighed af russisk gas, tværtimod. Man må forstå, at Putin ikke så sin gas som en voksende gensidig afhængighed, men som et udtryk for en europæisk afhængighed af Rusland. Har Kina det på samme måde, når det gælder vores appetit på at købe billige kinesiske varer? Så har vi et stort problem.

Kina og Rusland har brugt en hel del af deres velstand skabt på den globale frihandel til at opruste militært, så dette udgør en sikkerhedspolitisk trussel både regionalt og globalt – og vi har bidraget til at finansiere dem. Alexei Druzhinin/Ritzau Scanpix

Ruslands præsident, Vladimir Putin, vil med sit overfald på Ukraine for altid have skrevet sig ind i verdenshistorien.

Man kan godt være en verdenshistorisk bifigur, selvom man som Putin har regeret en stormagt og verdens 11. største økonomi i sammenlagt 18 år. Og man kunne frem til 24. februar 2022 sige, at Putin især har øvet sig i at marginalisere Rusland politisk og økonomisk.