Vestager er fanget mellem rivaler på kollisionskurs: Måske kan hun lære noget af 1970

To supermagter krydser klinger i et storpolitisk kapløb, og midt i det hele står Margrethe Vestager. Hun har nemlig fået til opgave at sikre Europas »digitale suverænitet«. Måske findes løsningen i en vidtrækkende beslutning fra 1970erne, siger hun i et interview med Berlingske.

Margrethe Vestager har fået til opgave at placere Europa fremme i feltet, når det kommer til at udvikle og bruge fremtidens teknologi. Linda Kastrup

»Vestagervej« står der på en lille slidt plade på en anonym kontorgang på 12. etage i Berlaymont-bygningen i Bruxelles.

Før hang skiltet på 8. etage, men det er rykket fire etager op i EU-Kommissionens hovedkvarter, ligesom dets ejermand er rykket en tak op i hierarkiet. I dag er Margrethe Vestager ikke kun konkurrencekommissær, men også viceformand i EU-Kommissionen med ansvar for digitalisering.