Republikanere ønsker at genåbne den amerikanske ambassade i Kyiv

To senatorer opfordrer den amerikanske udenrigsminister til at genåbne den amerikanske ambassade i Ukraines hovedstad. Det er afgørende for samarbejdet mellem de to lande, mener de.

To republikanere i det amerikanske senat ønsker, at udenrigsminister Antony Blinken genåbner den amerikanske ambassade i Ukraines hovedstad. Toms Kalnins/EPA/Ritzau Scanpix

To republikanere i det amerikanske senat ønsker, at udenrigsminister Antony Blinken genåbner den amerikanske ambassade i Ukraines hovedstad.

Det skriver The Hill.

Det drejer sig om senatorerne Jerry Morgan og Steve Daines.

Ifølge mediet skrev de to senatorer et brev til den amerikanske udenrigsminister onsdag med deres opfordring om en åben ambassade.

De mener, at ambassaden kan åbne på ny, da Rusland ser ud til at rykke sine militære styrker væk fra Kyiv, ligesom det vil styrke samarbejdet mellem de to lande og vise USAs engagement i at sikre Ukraines selvbestemmelse over dets territorium.

»Ukraine står over for enorme militære, økonomiske og humanitære udfordringer som følge af denne krig. USAs genoprettede diplomatiske tilstedeværelse i Kyiv vil styrke samarbejdet med en demokratisk partner, da det yder et eksistentielt forsvar og symbolsk bekræfter vores nations forpligtelse til Ukraines territoriale suverænitet,« skriver de to senatorer blandt andet i brevet ifølge The Hill.

Senatorerne mener, at USAs fravær i Kyiv »signalerer en manglende tro på Ukraines evne til at forsvare sig selv og de diplomatiske missioner under dets beskyttelse«.

De understreger, at USA historisk set har opretholdt ambassader i nationer i krig – også i hovedstæder under angreb.

Lukkede før krigen

USA lukkede sin amerikanske ambassade i Kyiv og flyttede den til byen Lviv i det vestlige Ukraine allerede ti dage inden, at Rusland invaderede landet.

Ifølge nyhedsbureauet AFP oplyste Antony Blinken dengang, at det skyldtes den »dramatiske acceleration« i antallet af russiske soldater ved den ukrainske grænse. Beslutningen blev taget ud fra et hensyn til sikkerheden for de ansatte på ambassaden.

EU genåbnede sin ambassade i Kyiv den 10. april efter at have flyttet ambassaden ud af hovedstaden og til Polen.

»Chefen for vores delegation er tilbage, så vi kan arbejde endnu tættere sammen med de ukrainske myndigheder,« sagde EUs højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik, ifølge The Hill.

Den amerikanske udenrigsminister, Antony Blinken, har endnu ikke kommenteret opfordringen.