Nu har Israel snart vaccineret alle, der har meldt sig frivilligt. Det er ikke nok. Så skal resten tvinges?

Mette Frederiksen og mange andre statsledere misunder Israel, der som det eneste land i verden ligger inde med vacciner nok til hele sin befolkning. Alle kan møde op og få et stik, hvis de vil. Men nu har en ny alvorlig udfordring meldt sig.

42 procent af den israelske befolkning har fået første dosis af en coronavaccine. Nu har en ny udfordring meldt sig. Abir Sultan/ EPA / Ritzau Scanpix

Det lyder som et luksusproblem, men er det stik modsatte.

Israel har som det eneste land i verden vacciner nok til hele befolkningen, og 42 procent af israelerne har allerede fået mindst én dosis. Men nu er der opstået en ny alvorlig udfordring, som også kan blive relevant i Danmark: