Tidligere SSI-direktør modsiger svensk udenrigsminister: Der er ikke hold i svenskernes argumenter

Grænsen mellem Sverige og Danmark lukkede i nat. Nu lyder forklaringen, at de danske turister er roden til problemet. Tidligere direktør for Statens Serum Institut afviser argumentet.

Danmark har længe haft en strammere nedlukning end naboerne på den anden side af Øresund. Det har tilsyneladende resulteret i flere danske turister i Sverige, der tager dertil for at »hygge sig«.

Og det er et problem, fastslår den svenske udenrigsminister, Ann Linde.

Hun forklarer til svenske TV4, at danskernes shoppeaktivitet er grunden til, at svenskerne valgte at lukke grænsen til Danmark.

»Vi lukkede grænsen, så danskerne ikke kommer herover for at være turister og hygge sig,« lød det på tv-kanalen tidligere i dag.

Nils Strandberg Pedersen, tidligere direktør i Statens Serum Institut, kalder det en »politisk beslutning« og ikke en sundhedsfaglig beslutning.

»Sundhedsfagligt er der ikke hold i svenskernes argument. Jeg ville derimod have frarådet danskere at tage til Malmø.«

Forklaringen er svenskernes smittetryk, der har været markant højere end det danske gennem længere tid. I alt er næsten 8.000 svenskere døde af covid-19, mens i alt 367.120 personer har været smittet.

»Som dansker har man skullet være meget betænkelig ved at rende rundt i Malmø, hvor man ikke har de samme restriktioner, som vi har i Danmark. De har ikke godt nok styr på det. Så det går begge veje.«

Ville du også fraråde svenskere at tage til Danmark?

»Ja, jeg vil helst ikke have svenskere til Danmark, da de kan smitte danskerne.«

På pressemødet i går, hvor de svenske myndigheder meldte ud om grænselukningen, var en stor del af fokus på den muterede virus fra Storbritannien, der også er set få tilfælde af i Danmark. På pressemødet blev der meldt om indrejseforbud for britiske fly i 48 timer.

Er det den rette strategi at lukke grænsen for at undgå den britiske virus?

»Nej, det er det ikke. Svenskerne har jo også kontakt med Storbritannien. Det skulle være mærkeligt, hvis de ikke også har varianten, men at det kun skulle være Danmark. Jeg tror ikke, at det har den store konsekvens at lukke grænsen,« siger Nils Strandberg Pedersen.

Nils Strandberg Pedersen sår desuden tvivl om, hvorvidt den britiske virus ikke allerede er nået til Sverige.