København står i en situation, som for sportsinteresserede kunne ligne et drømmescenarie. Næste år står hovedstaden til at være vært for to giganter på den internationale sportsscene – Tour de France og EM i fodbold.
Scenariet har dog udviklet sig til en hovedpine, for der er knas i forhandlingerne og stridigheder mellem sportsbegivenhedernes arrangører, ASO og UEFA.
Årsagen til konflikten er en tvist om kommercielle forhold mellem de to arrangører.
Der har været en skarp deadline for Københavns Kommune til at give en melding til UEFA. Det skulle ske i morgen, 30. april, men ifølge TV 2 Lorry har Københavns Borgerrepræsentation købt sig ekstra tid, og derfor skal en endelig politisk beslutning først ligge klar 14. maj. Det fremgår af et internt notat til københavnske politikere, som mediet er i besiddelse af.
En række kommercielle interesser og rettigheder spænder nemlig i øjeblikket ben for, at både Touren og EM kan afvikles i sommeren 2021 i Danmark, ligesom der er flere sponsorater og praktiske forhold, som endnu ikke er på plads.
Tour-starten i Danmark står til at være 2. juli 2021, mens de tre gruppekampe i Telia Parken skal spilles 12., 17. og 21. juni. Ottendedelsfinalen spilles 28. juni i Parken.
Frank Jensen skal mægle
Det er Københavns overborgmester, Frank Jensen (S), der sidder i rollen som mægler mellem parterne. Han ønsker imidlertid ikke at udtale sig, før forhandlingerne er på plads.
De forskellige punkter, som ASO og UEFA har svært ved at nå til enighed om, er i bogstaveligste forstand farverige.
ASO, der står bag Tour de France, har krævet, at der »varmes op« med arrangementer et par måneder i forvejen. I den forbindelse kræver de, at man skal male en del af byrummet gult som den gule førertrøje.
UEFA har samme krav. Her er farven bare lyseblå, og af åbenlyse årsager kan de samme steder ikke have to farver. Derudover har kommunens to kontrakter nogle overlap på eksponering i byrummet såsom fanzoner og kommercielle arrangementer.
Der er tre mulige udfald: Man bliver enige, man opgiver forhandlingerne, eller også forhandles der frem til en ny deadline.
3. april meldte DBU og Københavns Kommune UEFA, at de er det, der hedder »willing and able« – villige og parate – underforstået, at der står et stadion og ønsker at få kampene til at ske.
DBU ønsker ikke at udtale sig om konflikten.