Sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) vil indkalde til politiske drøftelser om muligheden for at indføre restriktioner på Vestegnen, som er hårdt ramt af coronasmitte.

Spørgsmålet er, hvilke restriktioner der kommer på tale. Det ved endnu ingen, og det skaber usikkerhed hos flere af Vestegnens borgmestre. I en artikel i Berlingske mandag sagde Ishøjs borgmester, Ole Bjørstorp (S):

»Det vil være det rene vanvid og fuldstændigt tåbeligt at indføre restriktioner, som man har gjort det i Nordjylland. Vi kan klare det med taskforcen, som hjælper utroligt meget, og har ikke behov for yderligere restriktioner. Smittetallet falder i Ishøj i øjeblikket.«

Nordjylland har fået grønt lys til at lempe på nogle af de hårde restriktioner, som de i ugevis har været underlagt, da regeringen blandt andet opfordrede til ikke at bevæge sig uden for kommunegrænserne i nordjyske kommuner med høj smitte. Børn i klassetrinene 5.-8. skulle modtage fjernundervisning, men må efter lempelserne komme tilbage i skolerne. Arbejdsgivere i kommunerne opfordres stadig til ikke at tage imod ansatte og kunder, der har bopæl uden for området.

Kommunerne på Københavns vestegn har på Statens Serum Instituts lister over smittede i Danmark ligget helt i top gennem lang tid.

I de seneste tal topper Herlev listen over incidens, der dækker over smittetilfælde pr. 100.000 indbyggere målt over en uge. Herlev har således en incidens på 390,4 tirsdag morgen.

Herefter kommer Brøndby med en incidens på 391,9 og Lyngby-Taarbæk med 269,7. Gladsaxe har en incidens på 234,8, og Albertslund har 227,6.

Siden begyndelsen af november har Vestegnens borgmestre vidst, at nye restriktioner kunne komme på tale. Flere uger efter ved de stadig ikke, hvad det eventuelt vil udmønte sig i.

12. november sagde tre vestegnsborgmestre til Berlingske, at de ikke regner med, at det bliver i en størrelsesorden, som man har set i Nordjylland. Det kan simpelthen ikke lade sig gøre, sagde de.

»Jeg tror ikke, at det bliver den slags restriktioner, men det kunne være, at der er mindre natteliv i området eller flere restriktioner på skoler og uddannelsesinstitutioner og mere hjemmeundervisning,« sagde John Engelhardt (V), borgmester i Glostrup.

»Vi har ikke hørt noget om det overhovedet. Da vi havde vores møde, oplyste ministeren, at der kunne komme nogle restriktioner hen ad vejen. Der er overhovedet ikke nævnt noget om, hvilke restriktioner der kan komme på tale,« sagde Kent Max Magelund (S), borgmester i Brøndby.

»Derfor er det svært at forestille sig, at vi kun kan lukke ned på den københavnske vestegn og ikke i den øvrige del af hovedstadsområdet. Det vil jeg anse som urealistisk. Jeg har svært ved at se, hvordan det skal kunne fungere meningsfuldt i hverdagen,« sagde Steen Christiansen (S), borgmester i Albertslund.