39 personer med tilknytning til en børnehave i Aalborg er blevet smittet med coronavirus, og flere af dem er blevet smittet med den relativt nye britiske variant. Det skriver TV 2.
Den nye britiske variant går under flere navne, da der er flere forskellige mutationer inden for samme virusstamme. Ifølge Statens Serum Instituts (SSI) direktør, Henrik Ullum, er den mest retvisende betegnelse »B.1.1.7«.
I alt 39 personer med tilknytning til børnehaven Bikuben er blevet smittet med coronavirus. Det viser tal fra Aalborg Kommune. 16 af dem er børn, og fem er ansatte i institutionen. Resten er enten ægtefæller til de ansatte eller forældre til børnene.
Styrelsen for Patientsikkerhed har oplyst til kommunen, at fem ud af de 39 smittede med sikkerhed har haft den britiske variant, men det vides ikke, hvor mange der er blevet testet for den.
Siden slutningen af november har smittetallene været hastigt voksende i Sydengland, Sydøstengland og London. Stikprøver blandt positive prøver i december måned har vist, at over 50 procent af virusvarianterne i omløb tilhørte den nye muterede virus.
Studier tyder på, at en britisk variant er mellem 50 og 57 procent mere smitsom end de gamle kendinge af coronavirus.
Aalborg Kommune oplyser, at børnehaven Bikuben blev genåbnet få dage efter udbruddet, men kun for de børn, som kunne fremvise en negativ coronatest. Dog opfordres forældrene til fortsat at holde børnene hjemme i videst muligt omfang ligesom daginstitutioner i resten af landet.
Det er SSIs seneste vurdering, at omkring 774 personer i Danmark er smittet med den muterede virusvariant. Der er imidlertid tale om et skøn, da kun 86 tilfælde er påvist ud af 10.296 prøver. Det svarer til, at 0,8 procent af prøverne har påvist den britiske variant.
På trods af at være mere smitsom er der endnu intet, der tyder på, at mutationen skulle være mere modstandsdygtig over for vaccinen. Bekymringen går dog fortrinsvis på hospitalernes kapacitet, der risikerer spidsbelastning, hvis smitten breder sig i højere grad, end det hidtil har været tilfældet.
Sundhedsøkonom ved Syddansk Universitet Jes Søgaard forklarede i går til Berlingske:
»I forvejen vil det kræve ekstra af personalet at behandle sygdomme, som ikke i forvejen er kendte, og så er covid-patienterne efter alt det, jeg hører, meget krævende for sundhedspersonalet. Derfor kan 1.000 ekstra indlagte være så stor en belastning for det danske system.«
Enhedslisten og SF ønsker begge, at der bliver indført flere restriktioner i Danmark som direkte konsekvens af den nye muterede virus.
På Twitter skriver SFs formand, Pia Olsen Dyhr:
»Vi er nødt til at lukke samfundet mere ned på grund af den britiske mutation af covid-19. Udviklingen er dybt bekymrende. SF foreslår derfor regeringen nødpasning i daginstitutionerne, og at færre mødes. Vi er nødt til at stoppe smitten, ellers ender vi med britiske tilstande.«
Storbritanniens premierminister, Boris Johnson, meddelte i aftes, at landet endnu en gang vil lukke ned igen, da smitten er kommet ud af kontrol.