Coronapatienter med senfølger står i lang kø for at få hjælp i hovedstadsområdet: »Vi må erkende, at vi har fået flere patienter end forventet«

Landets senfølgeklinikker åbnede 1. januar 2021. Nu – tre måneder senere – har man fået en bedre forståelse for, hvorfor senfølgerne opstår, men der er stadig lang ventetid for dem, der døjer med alvorlige senfølger.

Langt de fleste personer med covid-19 får milde symptomer og bliver raske igen i løbet af 2-3 uger uden behandling. Enkelte oplever dog forskellige følger efter deres sygdomsforløb. Her ses en sygeplejerske på Lungemedicinsk Afdeling på Hvidovre Hospital, hvor patienter med coronavirus er indlagt. Thomas Lekfeldt

49-årige Suzan Thougaard plejede at være den aktive type. Hende, som altid drøner rundt til arrangementer, og som er den sidste til at lukke og slukke for festen.

Det var, indtil hun fik corona for et år og to uger siden. Lige siden har hun døjet med konstant hovedpine, træthed, vejrtrækningsproblemer og smerter i leddene.