3,9 kilometer svømning i isvand, 180 kilometer cykling i sne og 42,2 kilometer løb på is: »Mange har sagt, at det er vanvid«

Anders Hofman Laursen vil som den første i verden gennemføre en ironman i bidende kulde på Jordens eneste ubeboede kontinent. Han er dermed en del af en stigende tendens til, at stadig flere dyrker ekstremsport og langdistanceløb for at skille sig ud fra landets øvrige motionister.

Da Anders Hofman Laursen begyndte at fortælle, at han vil lave en ironman på Antarktis, var der mange, der ikke troede på, at det kunne lade sig gøre. Han er dog ikke selv i tvivl om, at han kan gennemføre distancen under de ekstreme forhold. Søren Bidstrup

Anders Hofman Laursen er i fuld færd med at forberede sig på sit livs udfordring. Om et år skal han svømme 3,9 kilometer i nul grader koldt vand, cykle 180 kilometer i sne og på is samt løbe 42,2 kilometer i Antarktis’ isnende kolde vinde og temperaturer ned til minus 40 grader.

Ingen har nogensinde gjort det, men det skræmmer ikke Anders Hofman Laursen. Han vil være den første til at gennemføre en ironman på Antarktis.