Tesla arbejder på at afskedige cirka ti procent af medarbejderstaben.

Det skriver topchef Elon Musk i en intern e-mail, som Reuters har læst.

Topchefen skriver angivelig, at han har en »super dårlig fornemmelse« omkring økonomien.

Ifølge Reuters har e-mailen titlen »sætter al ansættelse på pause på verdensplan«.

Ifølge investeringsøkonom i Nordnet Per Hansen findes der den virkelige verden, og så findes der Elon Musk.

»Han reagerer hurtigt og følelsesladet. Så når han hører om dystre prognoser for den amerikanske økonomi, handler han hurtigt og skærer til,« siger Per Hansen.

Topchefen i USAs største bank, Jamie Dimon, advarede torsdag finansverdenen om, at en økonomisk orkan er på vej til at ramme på grund af pengepolitiske stramninger og krigen i Ukraine.

Elon Musk vakte opsigt tidligere på ugen, fordi han i to andre e-mail til alle ansatte skrev, at han kræver, at hans medarbejdere møder fysisk op mindst 40 timer om ugen. Ellers kan de finde sig et andet job.

»Hjemmearbejde er ikke længere acceptabelt,« lød det med henvisning til, at man kan ikke skabe gode produkter »over telefonen«.

Køb på pause

Efter længere tids ballade og spekulation blev det i slutningen af april officielt, at Elon Musk, der er verdens rigeste person, havde købt Twitter for 44 milliarder dollar.

Efterfølgende hamrede Tesla-aktien ned, og virksomheden, som Musk optager lån til for at finansiere Twitter-købet, har siden købsaftalen mistet cirka 30 procent af sin værdi.

Derfor satte Elon Musk midt i maj sat sit køb af Twitter på pause.

Per Hansen vurderer, at spareøvelsen kan være nødvendig for at undgå et dårligt regnskab, som ville give Tesla-aktien stryg, og dermed besværliggøre købet af Twitter yderligere for Elon Musk.

Tesla-aktien steg torsdag, men falder med omkring 3,5 procent i forhandlen til fredagens aktieåbning.