Fyringer og karantæne kan ramme rejseglade danskere, men flyselskaberne åbner ruter på stribe: Her flyver de hen

Flyselskaber som SAS og Norwegian frister med flyrejser ud i Europa, men der kan vente rejselystne og risikovillige danskere et bøvlet eller ligefrem kostbart efterspil, når de igen sætter foden på dansk jord.

Udenrigsministeriet fraråder rejser til det meste af verden, men tager man alligevel af sted til eksempelvis Playa de Palma på Mallorca, kan man risikere fyring, selvbetalt hjemmekarantæne eller 14 dages hjemmeundervisning af børnene, når man igen har foden på dansk jord. Enrique Calvo/Reuters/Ritzau Scanpix/Arkiv

Der begynder efter alt at dømme at komme gang i flytrafikken igen fra juli, hvor både SAS og Norwegian genåbner flere ruter fra København.

Åbningerne sker dog alt imens, myndigheder og virksomheder stadig har pålagt danskerne en række retningslinjer, forbehold og i yderste instans også økonomiske konsekvenser ved udlandsrejser.