»Uforsvarligt.« Skattevæsenets IT-system har »gabende« huller
Sikkerheden i skattevæsenets IT-system har i en årrække været præget af huller, som er så dybe, at uautoriserede let kan få adgang til netværket. Det skriver vi hos Berlingske.
Det betyder lettere adgang for hackere og øger sandsynligheden for, at angreb går ubemærket hen eller »ikke opdages i tide«, advarer Skatteministeriets interne vagthund, koncernrevisionen, om i hemmeligholdte rapporter, som Berlingske er i besiddelse af.
IT-ekspert og ekstern lektor ved Datalogisk Institut på Københavns Universitet, Erik Frøkjær, karakteriserer IT-systemernes fejl som »meget alvorlige brister«.
»Det er uforsvarligt. Rapporterne peger på gabende huller, og det er helt uprofessionelt. Det er en bekræftelse af den sump, man allerede er ude i,« siger Erik Frøkjær.
Hvert fjerde fly aflyses hos Lufthansa
Coronavirussen får nu Lufthansa til at aflyse op mod hvert fjerde fly. Selskabet forventer den første nedgang i antallet af passager i 11 år, skriver blandt andre Bloomberg. Selskabet regner med, det kommer til at koste flyselskabet i omegnen af 30 milliarder dollar eller lidt mere end 200 milliarder kroner.
Det fremgår endnu ikke, hvilke flyvninger der vil blive aflyst fra Danmark.
Lufthansa skriver desuden på sin hjemmeside, at man tilbyder gratis ombookninger til passager, der har billetter udstedt til Milano, Bologna, Torino, Verona, Venedig, Trieste og Genova.
Flere medier skrev søndag, at American Airlines aflyser alle flyvninger fra USA til Milano de næste to måneder. Det sker, efter at det amerikanske udenrigsministerium advarede mod rejser til Veneto og Lombardiet i det nordlige Italien, hvor der er udbrud af coronavirus. Et andet amerikansk flyselskab, United Airlines, aflyser nu også en stribe fly fra USA til destinationer i Asien uden for Kina.
Krisens dybde afhænger af, hvor mange der dør, siger overvismand
Det er for tidligt at vurdere, hvordan coronavirussen vil påvirke økonomien, siger overvismand og økonomiprofessor på Københavns Universitet, Carl-Johan Dalgaard, i et interview med Børsen. Det skyldes blandt andet, at erfaringen med, hvordan den type af verdensomspændende epidemier før har påvirket økonomien, er begrænset.
De alvorlige problemer vil i høj grad opstå, hvis virussen udvikler sig, og mange flere bliver smittet.
»Konsekvenserne afhænger af, hvor mange der dør,« siger han og uddyber:
»Så længe vi er i en verden, hvor alle bare er opskræmte og bange for at få virussen, vil det potentielt blive indhentet igen, når først frygten driver over. Hvis det sker relativt hurtigt, er det ikke sikkert, at det har den store betydning for 2020 samlet set.«
Verdens rigeste taber 3.000 milliarder kroner på en uge
Sidste uge kostede verdens 500 rigeste mennesker rigtig store beløb som følge af den frygt, der har grebet verdens aktiemarkeder. Deres samlede formuer faldt med 444 milliarder dollar eller det, der svarer til 3.000 milliarder kroner på blot en uge. Det skriver Bloomberg.
Verdens tre rigeste mænd, Amazons Jeff Bezos, Microsofts Bill Gates og LVMHs Bernard Arnault, blev ramt af de største tab, deres formuer faldt samlet set med 30 milliarder dollar svarende til 200 milliarder kroner.
Det bør investorerne holde øje med:
Investeringsøkonom Per H. Hansen fra Nordnet peger i dag på tre forhold, han mener, investorer skal holde øje med.
Er der ved at falde lidt ro på investorerne efter sidste uges brutale aktienedtur? Det vil være dagens helt overskyggende tema. I Asien er der noget, som kunne tyde på det. Aktierne stiger i Kina, og også olieprisen stiger.
Hvad er dagens coronatal (nye smittede/døde og er der udsigt til, at man i Kina har inddæmmet sygdommens spredning?)
De to primære steder, hvor investorerne holder mest øje med udviklingen, vil være i Italien og Sydkorea. Det er de to steder, hvor flest er blevet smittet uden for Kina. Fortsætter tendensen og – ikke mindst – sker det med aftagende eller tiltagende styrke?
Sådan ser markederne ud fredag morgen
USA lukkekurser fredag
Dow Jones -1,39 pct.
S&P 500 -0,82 pct.
Nasdaq +0,01 pct.
Indeks kl. 06.45
Japan Nikkei +1,08 pct.
Hong Kong Hang Seng +0,80 pct.
Kina CSO +3,29 pct.