Godmorgen og velkommen til årets sidste, hurtige og effektive Business-overblik.
Læs i dag om de store udfordringer for økonomien, der vil tegne 2023, om Rockwools beslutning om at blive i Rusland, og om en firedages arbejdsuge, der vinder stadig mere momentum.
Lad os kaste os ud i det.
Rockwool-chefen ryster ikke på hånden efter Rusland-kritik
Jens Birgersson fik som topchef i isoleringsgiganten Rockwool læst og påskrevet i forbindelse med beslutningen om at holde fast i koncernens russiske fabrikker trods Ruslands invasion af Ukraine.
Et lille år efter, at krigen brød ud, fortryder Rockwool-chefen ikke, forklarer han i et interview til Berlingske.
»Det er den mindst dårlige beslutning at blive i Rusland,« siger Jens Birgersson, der understreger, at de fire fabrikker er styret af lokale medarbejdere med lokale forsyninger til det lokale marked.
»En forretning i Rusland og for Rusland,« kalder han det.
Læs det store interview med Rockwool-chefen her.
Stor fremgang til amerikanske aktier
På årets næstsidste handelsdag, torsdag, var der store stigninger for de amerikanske aktier.
Især Netflix og Tesla var de helt store vindere, mens også Beyond Meat, der blandt andet står bag en ny plantebaseret McDonald's-burger, gik frem.
S&P steg torsdag med 1,7 procent, Dow Jones-indekset med 1,1 procent, og mest af dem alle gik Nasdaq frem med 2,6 procent. Det skriver Bloomberg.
Det skyldes blandt andet, at tallet for nymeldte ledige var som ventet. 225.000 amerikanerne meldte sig ledige i sidste uge.
»Investorer går ind i 2023 med en forsigtig tilgang forberedt på flere renteforhøjelser og ventede recessioner globalt,« forklarer Craig Erlam, markedsanalytiker i Oanda Europe, til Bloomberg.
Ulrik Bies bud på 2023: Det vanvittige er nu normalt
Vi står over for et nyt år, efter at 2022 har budt på den ene vanvittige overraskelse efter den anden.
Krig, inflation, energikrise og renteforhøjelser bærer vi med os ind over årsskiftet, men vi bør dog huske, at vi står stærkt i den stride modvind, konkluderer Berlingske økonomiske redaktør, Ulrik Harald Bie, der gennemgår en række store udfordringer, som venter.
Ukraine, usikre centralbanker, massive forandringer i de store økonomier, et Storbritannien på gravens rand økonomisk og en ny bred, dansk regerings reformlyst er nogle af de forhold, der vil tegne 2023.
Læs hele historien her.
Fremtidens arbejdsmarked kan se ganske anderledes ud: »Der er et opgør på vej«
Diskussionen om en firedages arbejdsuge vinder stadig mere momentum.
Nu viser en undersøgelse, at 64 procent af medarbejderne og 65 procent af lederne ville takke ja til en eller flere modeller for en arbejdsuge på fire dage, såfremt de fik muligheden. Det skriver Politiken.
I virksomheden FiberLAN, der installerer fibernet, har man lagt den traditionelle arbejdsuge fra klokken 7 til 15 fem dage om ugen bag sig og er gået over til en arbejdsuge på fire dage fra 7 til 16. Det fører til en arbejdsuge på 34 timer og en fridag, men til samme løn. Det giver mulighed for at nå mere arbejde, fordi den ekstra time giver mulighed for flere kunder på en enkelt dag, lyder det.
»Det ser ud til, der er et opgør på vej med en tanke, som har præget industrisamfundet, nemlig at en times arbejde fører til en times output, og at det regnestykke er konstant over en hel arbejdsuge. Det ser ikke altid ud til at være tilfældet,« siger Michael Pedersen, lektor ved Institut for Ledelse, Politik og Filosofi ved Copenhagen Business School, til Politiken.
Berlingske har tidligere beskrevet, at den store danskejede fastfoodkæde Sunset Boulevard har indført en firedages arbejdsuge.
Fik du alle lektioner i Boligskolen med?
Vil du have et overblik over muligheder og faldgruber på det ganske turbulente boligmarked, kan det være værd at følge med Povl Dengsøes boligskole. I en stribe kapitler giver Berlingske privatøkonomiske ekspert fif og fiduser til at navigere på boligmarkedet.
Find alle kapitler i Berlingskes Boligskole her:
Her er regningen for balladen på boligmarkedet: Ender den hos dig eller mig?
Her er de eneste stigninger på boligmarkedet i løbet af det seneste år
Her er boligmarkedets motor: Se, hvor den er gået mest ned i gear
Få overblikket: Der er ingen vindere på boligmarkedet lige nu
Mød dit næste realkreditlån – og se, hvad det kan gøre for dig
Din bolig kan være en pengemaskine – men det kræver en indsats
Den ultimative guide til boligmarkedet: Det hele er vendt på hovedet – sådan finder du rundt
Nye boligskatter rammer dig lige om lidt – er du blandt vinderne eller taberne?
Kig med i maskinrummet: Hvorfor bevæger renterne sig, som de gør?
To forhold, som investorerne bør holde øje med
Josephine Cetti, chefstrateg i Nordea, slutter børsåret af med fokus på disse punkter:
Aktiemarkederne i USA steg pænt i går efter nye nøgletal for det amerikanske jobmarked. Tallene viste, at antallet af fortsatte ledige, der har modtaget arbejdsløshedsunderstøttelse i en uge eller mere, steg til 1,71 millioner personer. I absolutte termer er det fortsat meget lavt, men tallet viser dog en opadgående tendens siden i sommer, hvor tallet lå under 1,4 millioner.
Tallet har været stigende 11 uger i træk, og det signalerer, at lønmodtagere, som mister jobbet, har sværere ved at finde et nyt. Det afspejler dermed også en begyndende svaghed i det amerikanske jobmarked. Det er positive nyheder for aktier, fordi den amerikanske centralbank netop vil se en afmatning på jobmarkedet, således der kan komme ro på lønstigningstakten, og inflationen kan fortsætte nedad. Hvis centralbanken får hjælp fra et svagere arbejdsmarked til at presse inflationen yderligere ned, kan banken hurtigere gå forlade den meget stramme pengepolitik, og det er præcis det, markedet efterspørger.
Uagtet gårsdagens stigning er vi dog stadig et stykke fra at nå i mål med det såkaldte Santa Rally, der er et sæsonfænomen, som første gang blev beskrevet i 1972 i bogen »Stock Trader’s Almanac« af Yale Hirsch. Hirsch mente at have identificeret et mønster i det amerikanske S&P 500-indeks, der pegede i retning af, at aktier typisk stiger på årets fem sidste handelsdage samt på de to første handelsdage i det nye år.
Historiske afkast for de syv handelsdage viser, at der er noget om snakken. Årsagen er primært, at de fleste professionelle investorer og aktiehandlere holder ferie, og at markedet i højere grad er drevet af private investorer, der har tendens til at være mere optimistiske. Der skal på den måde ikke meget til at flytte markedet, når de fleste store markedsaktører holder ferie, og der således er lav likviditet.
En anden forklaring er, at private investorer er ude og geninvestere i aktiemarkedet, efter de af skattemæssige årsager har renset ud i depoterne i løbet af december. Ugens begyndelse har dog ikke budt på stigninger for amerikanske aktier, så vi må se de kommende tre handelsdage an, før vi kan konkludere, om 2022 bød på et Santa Rally eller ej.
Det sker på markederne
Aktier – indeks og udvikling i procent
USA – lukkekurser torsdag:
Dow Jones: +1,05 procent
S&P 500: +1,75 procent
Nasdaq: +2,59 procent
Asien – indeks fredag kl. 06.40:
Japan Nikkei: +0,18 procent
Hongkong Hang Seng: +0,52 procent
Kina CSI: +0,56 procent
Tak, fordi du læste med!