Efter en rædselsuge for de amerikanske investorer i sidste uge, hvor aktiekurserne korrigerede sig i de største fald siden finanskrisen i 2008, steg de amerikanske aktier mandag.
Kurserne på de toneangivende aktieindeks, Dow Jones, Nasdaq og S&P 500, steg kraftigt med henholdsvis 5,10 pct., 4,49 pct. og 4,61 pct. Dow Jones-indekset genvandt således det tabte fra sidste uge i en slutspurt kort før markedslukning.
Det sker blandt andet efter, at der er blevet opbygget en forventning blandt investorerne om, at den amerikanske nationalbank, Federal Reserve, vil sænke renten med et halv procentpoint i løbet af denne måned, for at opveje nogle af de negative konsekvenser af udbredelsen af coronavirussen.
Samtidig har politiske ledere og nationalbankdirektører rundt omkring i verden meldt ud, at de er villige til at støtte op om den øknomomiske vækst og indføre tiltag, der kan afbøde noget af virkningen.
Apple-aktien stiger kraftigt
Apple, som i sidste uge førte an, når det gjaldt kursfald, førte også an i kursstigningerne mandag på en dag, hvor markedet var præget af store kursudsving. Apple-aktien steg med 5,6 pct., mens medicinalkoncernen Merck steg 4,2 pct. og detailgiganten Walmart steg 5,2 pct.
Generelt klarede forbrugsvarer, forsyningsvirksomheder og ejendomsinvesteringer sig godt, skriver CNBC.com.
I Europa så det også længe ud til, at der var pæne kursstigninger i sigte, men dårlige nyheder om udbredelsen af coronavirussen og frygten for en mere udbredt epidemi spiste det meste af dagens kursstigninger, inden børserne lukkede.