Er det lede IS-sympatisører eller liderlige mænd, der er på spil i Lone Theils' nye krimi?

Der er noget dejligt befriende ved en forfatter, der tør udstille vores middelalderlige rygmarvsreaktioner, Man kunne dog godt forvente lidt mere nuancering og lidt flere sofistikerede antydninger.

Lone Theils skriver tematisk begavede, samfundskritiske krimier, der er gode at blive klog af. Men plotmæssigt er der for mange tilstræbte tilfældigheder og om ikke utroværdige, så dog forcerede scener. Niels Ahlmann Olesen

I en verden og en tid, hvor mange voldsomme forbrydelser straks mistænkes for at være islamisk terror, er der noget dejligt befriende, bevidstgørende og behændigt belærende ved en (krimi)forfatter, der tør udstille vores middelalderlige rygmarvsreaktioner og moralsk og medmenneskeligt formummende fjendebilleder.

Et bestialsk filmet drab kan eksempelvis også begås af andre end IS-sympatisører – hvide (kultur)kristne medborgere er ikke altid Guds bedste børn.