Danmarks største teleselskab, TDC, bliver fortsat presset hårdere og hårdere af den priskrig, som har hærget det danske marked gennem flere år men reddes af interne besparelser.

Omsætningen faldt i tredje kvartal med 4,4 procent fra 6.348 millioner kroner for et år siden til 6.069 millioner kroner i juli-september i år, og bruttoavancen er faldet med 3,3 procent. Driftsresultatet faldt til 2.628 millioner kroner mod 2.666 millioner for et år siden, og i forhold til for tre måneder siden er driftsresultatet gået seks procent tilbage.

Tredjekvartalsregnskabet kom fredag morgen og fortsætter tendensen med tilbagegang på næsten alle linier, som også andetkvartalsregnskabet viste.

TDC har tabt 8.000 private mobilkunder i den standende mobilkrig, hvor Telia og »3« høster ind, mens Telenor og TDC mister kunder. Til gengæld er mobilkundernes månedlige forbrug steget en anelse, nemlig fra 161 til 163 kroner. Sammenlægningen af lavprisselskabet M1 med Fullrate har kostet kunder.

TDC taber også kunder i kabel-TV-selskabet YouSee. 4.000 kunder er forsvundet som TV-kunder og bredbåndskunder i 3. kvartal. TDC har i selve hovedselskabet omvendt hentet 5.000 TV-kunder ind gennem pakkeløsningen HomeTrio, hvor man køber TV, internetforbindelse og telefoni i en samlet pakke.

Det hjælper også TDC, at abonnementspriserne på TV hos både TDC selv og YouSee blev hævet i begyndelsen af 2013.

TDC er i gang med at forberede et landsdækkende 4G-/LTE-mobilnet med datahastigheder, der er fem-ti gange højere end på dagens 3G-mobilnet. Det sker i skarp konkurrence med Telia og Telenor, som er i færd med at slå deres mobilnet i Danmark sammen for at skabe det bredest og bedst dækkende net. Telia har været førende på 4G/LTE siden begyndelsen i december 2010.

»3«, der ejes med 60 procent af Hongkong-konglomeratet Hutchison Whampoa og med 40 procent af den svenske milliardærfamilie Wallenbergs investeringsselskab Investor AB, vandt i 3. kvartal 32.000 nye mobilkunder i Danmark. Omsætningen faldt fra 677 millioner til 652 millioner fra 677 mio. tre måneder tidligere, men driftsresultatet blev forbedret fra 139 til 170 millioner kroner. Det månedlige gennemsnitsforbrug pr. mobilkunde fortsatte med at dykke - fra 186 kroner i april-juni til 178 kroner i juli-september.

Derimod mister norskejede Telenor fortsat kunder. 40.000 mobilkunder forsvandt i 3. kvartal, så Telenor nu har 1.856.000. Omsætningen i Danmark gik en anelse tilbage til 1,167 milliarder kroner, mens driftsresultatet til gengæld voksede fra 216 millioner kroner i 2. kvartal til 285 millioner kroner i 3. kvartal, og indtjeningsmargenen steg fra 18 til 24 procent.