Den tidligere udenrigsminister og V-formand Uffe Ellemann-Jensen har haft det svært med EU-afstemningen.

På sin blog på Berlingske skrev han forleden, at et eventuelt nej måtte være udtryk for, at folk var blevet »bindegale«.

»For en gammel europæer er det især sørgeligt at høre, at det først og fremmest er de unge, der vil stemme nej,« skrev Uffe Ellemann-Jensen og gav derefter primært ansvaret for et nej-nederlag til Dansk Folkepartis formand Kristian Thulesen Dahl og partiets EU-parlamentariker Morten Messerschmidt.

Tanken om Messerschmidt

Da Ellemann ankom til valgaftenen på Borgen var han ikke mindre utilfreds med Messerschmidt. Især ikke da de første exitpolls tydede på et nej.

{embedded type="node/" id="ynodes_carousel"}

»Jeg har samme følelse som i 1992, og hvorfor er det gået så galt? Det er det, fordi afstemningen har handlet om noget helt andet, end det vi stemte om, og det er i virkeligheden et mistillidsvotum til demokratiet,« sagde Uffe Ellemann til Ekstra Bladet.

Og tilføjede som et sidste slag med halen:

»Det, jeg slet ikke kan bære, er tanken om ham der Morten Messerschmidt, der sidder og siger, ‘hvad sagde jeg’«.

Midt om natten

Nu blev det så et nej. Et ret tydeligt nej.

Og den på sociale medier meget aktive Morten Messerschmidt var ikke sen til at hive dét point i land.

Kl. 1:49 i nat skrev han således på Twitter:

»Hvad sagde jeg…!«