Nyt køkken eller flotte plankegulve får boligen til at fremstå ny og lækker, og det er vel en god investering, hvis huset på et tidspunkt skal sælges, tænker mange husejere sikkert. En renovering kan jo lige så godt være en god investering. Men ifølge Christian Hilligsøe Heinig, cheføkonom hos Realkredit Danmark, er der andre renoveringer, der giver bedre afkast både her og nu og på sigt.

»At skifte køkken eller bad i sin bolig kan give rigtig god brugs- og nytteværdi for familien. Men man skal ikke regne med at få det, man har investeret, tilbage én til én, hvis huset skal sælges. Køber kan have en helt anden smag, og hvis der går et par år, er moden måske skiftet, og køkkenet er allerede lidt slidt,« siger Christian Hilligsøe Heinig. 

Ifølge ham er grundreglen, hvis man står og skal sælge, at man ikke skal begynde at poste en masse penge i huset. De små investeringer kan bedre betale sig, som f.eks. at male, ordne fuger eller noget så simpelt som at rydde ordentligt op før en fremvisning.

»En potentiel køber vil måske prioritere anderledes, så det kan sjældent betale sig, at lave større investeringer,« siger cheføkonom Christian Hilligsøe Heinig.

DER ER FORSKEL PÅ, om renoveringen skal give nytteværdi eller reelt handler om, at man skal kunne få pengene igen ved et salg. De fleste former for renoveringer som f.eks. køkken og bad kan næppe betale sig, men ifølge Christian Hilligsøe Heinig vil en energirenovering derimod tjene sig ind år for år og dermed være et plus ved et eventuelt salg.

»Hvis man kan sænke varmeudgifterne eller få et bedre energimærke, giver det en merværdi i huset, og det er en fordel, hvis man på et tidspunkt vil sælge,« fortæller Christian Hilligsøe Heinig. 

Realkredit Danmark udgav sidste år rapporten ’Energimærkning og boligøkonomien’, og den konkluderer, at danskerne generelt har et positivt syn på deres egen boligs energieffektivitet – måske lidt for positivt, da over 40 pct. af ejerboligerne har et energimærke fra E og nedefter – det vil sige dårligt isoleret.

SOM CHEFØKONOM HAR Christian Hilligsøe Heinig en anden tilgang til det med at have fået mere luft i budgettet. For ham at se er det ikke nødvendigt at købe noget til boligen for at gøre en god investering.

»Hvis man kan få banket noget af på sit boliglån, er det også en måde at spare op på. I de her tider er der mange danskere, der har relativt stor gæld, og det giver en mere robust privatøkonomi at få afdraget på lånet. Det afkast, man får, er den rente, man ellers ville betale i sin bolig. Det er jo et løbende afkast, når man har mindre renteudgifter, « forklarer Christian Hilligsøe Heinig.