Inden længe bliver det muligt for alle at drøne til tops i et af byens nyeste luksushoteller.
NH Collection Copenhagen åbnede forrige år med Nationalbanken og Udenrigsministeriet som nærmeste naboer, og siden da er der blevet arbejdet på at udvide tagterrassen og gøre den tilgængelig for alle – også besøgende, der ikke overnatter på stedet.
I løbet af sommeren forventer hotellet, at det sker.
Tagterrassen er på 600 kvadratmeter, og man vil kunne sidde under åben himmel såvel som i en overdækket bar.
»Det er vigtigt for os at være en del af København og – ikke mindst – af Christianshavn, som ligger for fødderne af hotellet. Det må man gerne kunne mærke heroppe,« siger general manager for NH Collection Copenhagen Anders Duelund.
Det er Arkitema, der har tegnet den nye terrasse. Samme arkitekter stod for den omfattende ombygning af Ørkenfortet, som det gamle B&W-domicil fra 60erne i folkemunde blev kaldt. Også Nordea havde hovedsæde her, inden banken rykkede til Ørestad, og planerne om femstjernet overnatning for alvor tog fart.

Læs Holger Dahls anmeldelse af byggeriet her.
Ekstra etage
I forbindelse med ombygningen fik hotellet tilladelse til at tilføje en ekstra etage ovenpå de oprindelige seks. Altså ligger tagterrassen på syvende etage med udsigt til arkitektoniske pejlemærker som Børsen, Christiansborg og Knippelsbro.
»Flere af byens tagterrasser ligger lidt længere nede blandt byens øvrige tage. Her er vi højere oppe, og det betyder selvfølgelig noget for udsigten,« forklarer Anders Duelund.
Det er ikke usædvanligt, at et femstjernet hotel byder københavnerne indenfor på tagterrassen. De seneste år er det blevet populært at blande hotelgæster og lokale og at afholde særlige arrangementer, der retter sig mod københavnerne. Nimb Hotel, Hotel Danmark og Ottilia er blandt de hoteller, der har åbnet for lokale.

Udover den potentielle indtjening handler det også om gæsternes oplevelse, fortæller Anders Duelund.
»Vores overnattende gæster kommer til København, fordi de er vilde med byen og indbyggerne, så dem vil de også gerne møde her. Det handler om at skabe en christianshavner-vibe, som afspejler kvarteret,« siger han.
Læs guide til gode tagterrasser her.
Dansk »hygge«
For NH Collection Copenhagen er der endnu en årsag til, at hotellet åbner sig mod byen. Det har opnået en såkaldt DGNB-guldcertificering, som er en ordning, der vægter miljø, økonomi og sociale forhold ligeligt, og som også giver byggeriet visse forpligtelser i forhold til området, det ligger i.
I dette tilfælde skal det være en del af byen.
»Vi er forpligtede til at være åbne over for lokalsamfundet, så det tæller selvfølgelig også, men det er nu ikke den afgørende årsag,« siger Anders Duelund.

Han understreger, at man ikke skal være i tvivl om, at man er på et femstjernet hotel, hvis man som københavner skulle få lyst til en drink eller et måltid med god udsigt. Men samtidig skal der være en »dansk, afslappet og hyggelig atmosfære«.
»Man skal selvfølgelig have fornemmelsen af luksus med gode møbler og materialer, men det er vigtigt for os, at det ikke bliver for elitært. Det skal ikke være så eksklusivt, at folk slet ikke har lyst til at bevæge sig derop.«
Terrassen åbner officielt på den anden side af sommerferien.




