Danske børn har mistet læseglæden: »Den er megatyk, og kapitlerne er lange, og så mister jeg lysten,« siger 13-årige Vigga.

Danske børn og unge fravælger i stigende grad bøger til fordel for Instagram og Netflix. Nu lægger en række aktører pres på kulturministeren for at få en national læsestrategi.

Selvom der ligger bøger klar på reolen, ender det som oftest med, at Vigga på 13 (tv.) og Katinka på næsten 11 - til deres fars frustration - sidder med Instagram eller Netflix på mobil og computer. Asger Ladefoged

13-årige Vigga har det med at at læse bøger som med at stå tidligt op om morgenen for at få tid til et bad.

»Mens jeg ligger inde i sengen har jeg absolut ikke lyst. Men når jeg først står ude under bruseren, er det egentlig meget rart,« siger hun.