Hun har forsøgt at fortrænge jalousien. To gange oplevede hun, at hendes værste forestilling gik i opfyldelse

Parterapeut Ulla Hinge har tidligt i sit liv erfaret, at hendes jalousi var berettiget. I sit nuværende forhold har hun brugt to konkrete metoder til blandt andet at håndtere jalousien.

Ulla Hinge er parterapeut og har flere gange haft det svært med sine kæresters ekskærester. I det parforhold, som hun er i i dag, prøver hun derfor noget nyt. Linda Kastrup

I løse grå bukser og en mørkegrøn T-shirt dansede Thomas ind på gulvet. Han var lækker. Det måtte alle da kunne se, tænkte Ulla Hinge, da han tog fat i hendes hænder og ignorerede de mange andre kvinder på gulvet.

De dansede tæt, indtil musikken og danseøvelsen tvang dem fra hinanden. Ulla Hinge dansede et skridt til højre, mens Thomas blev stående. Nu stod de begge med hver deres nye partner.