USA forsøger at stække Kinas chipproduktion med nye sanktioner

Bestemte mobil- og computerchip produceret med amerikansk udstyr til brug i blandt andet kunstig intelligens og supercomputere må nu ikke længere sælges til Kina.

De små mobil- og computerchip er »hjernen« i næsten al elektronik og er derfor afgørende vigtige for produktionen. Nu spærrer USA for, at Kina og kinesiske virksomheder kan få adgang til dem. Florence Lo/Reuters/Ritzau Scanpix

USA har indført nye forbud mod, at Kina og kinesiske virksomheder kan få fat i bestemte mobil- og computerchips, som er produceret med amerikansk udstyr nogetsteds i verden.

De nye regler, som den amerikanske regering indførte fredag, skal ramme Kinas teknologiske og militære muligheder og kan, hvis de viser sig effektive, lamme Kinas chipindustri ved at tvinge amerikanske og udenlandske virksomheder, som anvender amerikansk teknologi, til at kappe forbindelserne til Kinas førende fabrikker og chipdesignere, skriver det britiske nyhedsbureau Reuters.