Tronskifte i det magiske kongerige: Disney får første kvinde som formand

For første gang i næsten 100 års eksistens får underholdningskæmpen Disney en kvinde som formand for bestyrelsen, når den erfarne Susan Arnold sætter sig i stolen. Dette sætter punktum for 15 års æra under Bob Iger, der har været en af de mest indflydelsesrige personer i Hollywood. Udnævnelsen sætter også fokus på diversiteten i bestyrelser.

Susan Arnolds overtagelse af formandsposten i den mægtige Disney-koncern er på flere måder en skelsættende begivenhed. Heidi Gutman/Ritzau Scanpix

Disneys magiske kongerige er fuld af prinsesser og onde dronninger. Først nu – 98 år efter at underholdningsgiganten blev grundlagt – får en kvinde dog nøglen til hele kongeriget.

Fra 31. december hedder formanden for Disneys bestyrelse Susan Arnold, og det bliver på mere end en måde en skelsættende dato. Hun er kvinde og erklæret lesbisk, hvilket i dobbelt forstand gør hende til en sjældenhed på så højt et topplan.