Stor internetudbyder går i aktion: Halv million danskere får opdateret deres router

YouSee opgraderer eller tilbyder at bytte internetrouteren ud hos alle sine bredbåndskunder for at give bedre dækning og sikre mod hackerangreb på alt det udstyr, der kobles på forbindelsen derhjemme.

Mobiltelefonen kobles ligesom køleskabet, den digitale badevægt, den trådløse højttaler og masser af andet udstyr på det trådløse netværk derhjemme. Dermed bliver de alle potentielle adgangsveje for hackere. Det vil YouSee nu forhindre ved at lægge et nyt beskyttelseslag på internetforbindelsen. Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

I et forsøg på markant at højne internetsikkerheden i de danske hjem – og lokke nye kunder indenfor – går landets største internetudbyder, YouSee under Nuuday-koncernen, nu i gang med at udskifte og opgradere folks routere.

Dermed får routeren ekstra indbygget sikkerhed, så den beskytter alt tilkoblet udstyr i hjemmet mod hacking, virus og svindelforsøg. Samtidig udstyres routeren med den såkaldte Mesh-teknologi, som gør det muligt at sætte en eller to »signalforlængere« op i husstanden og dermed sikre, at der er ordentlig trådløs dækning overalt – også udenfor.