Spilgigant kræver Googles monopol brudt af domstol

Det populære spil »Fortnite« blev fjernet af Google og Apple, da producenten gjorde det muligt for spillerne at betale uden om giganternes betalingssystemer. Nu vil selskabet bag »Fortnite« have en domstol til at gribe ind.

Epic Games har tidligere fået rettens ord for, at appproducenter godt kan lade brugerne betale uden om Apples og Googles systemer og dermed ikke skulle aflevere 30 procent af omsætningen til giganterne. Nu er det Googles tur i retten. Dado Ruvic/Reuters/Ritzau Scanpix

Producenten af det populære spil »Fortnite« har indledt en juridisk krig mod internetgiganten Google i en retssal i San Francisco på den amerikanske vestkyst.

Epic Games vil have Google dømt for at være en monopolvirksomhed og kræver myndighedernes indgreb mod Googles mangeårige praksis, hvor giganten kræver 30 procent af alt det salg, som apps, der hentes i netbutikken Google Play, kaster af sig, når spillerne køber for eksempel udstyr eller fordele.