Her til formiddag oplyste mægleren Mats Ruland, at forhandlingerne mellem SAS og de strejkende piloter gik så godt, at de var tættere på hinanden end nogensinde under forløbet.
Fire timer senere – på vej til frokost – er der dog ikke sket det store, hvis Ruland fra den norske forligsinstitution har ret.
»Vi er ikke kommet videre siden tidligere på dagen,« siger han til erhvervsmediet E24.
Generelt er det bølget frem og tilbage, lader det til, og parterne skiftes øjensynligt til at komme med henholdsvis positive og negative meldinger om forhandlingerne.
Det virker dog ganske sikkert, at en aftale ikke lander umiddelbart efter Mats Rulands opdatering.
Ifølge SAS har pilotstrejken, der begyndte mandag i sidste uge, indtil videre medført over 2.500 aflyste afgange, flere end 270.000 berørte passagerer og et tab på omkring en milliard kroner.
SAS befinder sig i en økonomisk krise så massiv, at luftfartsselskabet har indledt en konkursbeskyttelsesproces – kaldet chapter 11 – ved amerikanske domstole. Dette giver selskabet mulighed for at foretage en omfattende omstrukturering af dets forpligtelser.
I den forbindelse har SAS også lanceret en spareplan, SAS Forward, der lægger op til årlige besparelser på cirka fem milliarder kroner. Heraf vil SAS finde i omegnen af 20 procent via besparelser på piloternes løn, og dette er blevet en del af striden i overenskomstforhandlingerne.