Rekordmange penge brugt på mobilapps i 2020

Coronakrisen satte ekstra skub i installation og køb af apps til smartphones og tablets, der er en gigantisk milliardforretning. Snart ni år gammelt dansk mobilspil var det tredjemest hentede i hele verden.

Rekordmange mobilapps blev hentet, købt og installeret i 2020, hvor endnu flere blev afhængige af deres telefon til både arbejde og underholdning og fritid. Oli Scarff/AFP/Ritzau Scanpix

Der er blevet brugt rekordmange penge på mobilapps i 2020, hvor verden blev sendt hjem, og mange derfor kastede sig over at bruge de mobile muligheder mest muligt – til både arbejde og underholdning.

På verdensplan er der lagt 111 milliarder dollar eller 672,5 milliarder kroner i Apple App Store og Google Play for at forsyne telefoner og tablets med nye apps.