Aktiekursen i Ørsted har haft det svært, siden Mads Nipper tog over efter den næsten ikoniske Henrik Poulsen i begyndelsen af 2021. Op mod 200 milliarder kroner er kappet af Ørsteds værdi gennem året, men Nipper er ikke i tvivl om, at aktionærerne snart vil få noget at glæde sig over.
Torsdag har Ørsted – en af dansk erhvervslivs helt store succeshistorier i de senere år – fremlagt et regnskab, der koster aktionærerne endnu lidt, efter Ørsted-aktien er faldet cirka to procent
Nipper glæder sig over, at Ørsteds samlede kapacitet af de lukrative havvindmølleparker i halvåret er steget med 3,6 GW og mere end forventet ved årets begyndelse.
»Så længe vi kan holde den damp oppe, er vi komfortable med, at markedet vil se, at tingene er fornuftige, at det her ser fornuftigt ud,« siger Nipper.
Så I regner med en højere aktiekurs?
»Det må vi lade andre om at vurdere, men gør vi det rigtige, er vi sikre på, at det også skal afspejle sig i kursen,« siger Nipper.
Samlet har aktionærerne i Ørsted måttet se aktien falde med 23 procent siden nytår. Egentlig så tallene gode ud, da halvårsregnskabet blev sendt ud torsdag morgen. Ørsted – hvis primære forretningsområde er at opføre vindmølleparker på havet – tredoblede overskuddet til 7,1 milliarder kroner, hvilket blandt andet skete efter et delvist salg af en havvindmøllepark i Holland.
Blæste for lidt
Men alligevel var der ikke udbredt tilfredshed på aktiemarkedet torsdag. For mellem linjerne i regnskabet løftede ledelsen sløret for en mulig nedjustering senere på året, hvis vejrguderne ikke er med Ørsted. I perioden har det nemlig blæst mindre end normalt, og fortsætter vejrguderne med at drille selskabet, kan det påvirke det forventede overskud på 15-16 milliarder kroner.
»Jeg er tilfreds med resultatet, men yderligere superlativer vil jeg heller ikke putte på. For det er et halvt år, hvor det har blæst meget mindre, end det plejer. Vi har haft høj driftssikkerhed på vores møller, og vi har haft en flot indtjening på vores kraftværker. Men i alt væsentlighed har problemet været, at den forbistrede vind ikke har blæst mere,« siger Mads Nipper.
Han er dog helt sikker på, at de kommende år vil byde på betydelig vækst. Der er enorme forventninger til markedet for havvindmøller, hvor der ventes at blive opført parker mange steder på kloden.
Ørsted offentliggjorde tidligere i år en ambition om at firedoble sin position inden for vedvarende energi frem mod 2030. Det betyder, at selskabet i det kommende årti vil opføre 50 gigawatt (GW). Det er primært vindmølleparker, men også solcelleparker.

Frem til nu har Ørsted til sammenligning opstillet omkring 12 gigawatt – primært inden for vindmøller.
»Vi kommer til at blive en meget større virksomhed,« siger Nipper.
Han kan glæde sig over, at han står i spidsen for den ubestridte verdensleder i en af klodens mest hypede sektorer. Ørsted har sat flere havvindmøller op end alle andre og har planer om meget mere end nogen anden.
Lukrativt marked tiltrækker rivaler
Det er en enorm forandring af virksomheden, der for få år siden var en gældstynget og forældet olievirksomhed og i dag er førende i den grønne omstilling og en af dansk erhvervsliv mest succesfulde fortællinger.
Det lukrative marked har fået nogle af verdens største olieselskaber til at gå ind i området. Det er selskaber som hollandsk-britiske Shell, britiske BP, norske Equinor og franske Total Energies. Det er dog ikke konkurrenter, som for alvor bekymrer Nipper.
»Vi mærker helt tiden stigende konkurrence, og der er ikke længere noget, der er nemt i den her branche. Men det er samtidig et marked, som kommer til at vokse syv gange den nuværende størrelse i de kommende ni år. Derfor er det også et marked, hvor der er plads til, at mange flere kan være aktive,« siger Nipper.
Hvordan står I i forhold til konkurrenterne?
»Vi har bevist, at vi er konkurrencedygtige og blandt dem, der er dygtigst til at holde vores tidsplaner. Vi har over 25 eksisterende vindmølleparker i drift allerede, og vi har langt mere erfaring i at opføre og drifte havvindmølleparker. Derfor er jeg sikker på, at vi nok skal klare os godt,« siger Nipper.
Kan I mærke, at konkurrenterne bliver dygtigere?
»Vi gør os ingen illusioner om, at de andre ikke lærer noget, men vi bliver også selv hele tiden klogere. Vi har ingen ambitioner om at stå stille, og derfor tror jeg, vi kommer til at være foran om både fem og ti år. Men der er selvfølgelig nogle områder, hvor de andre vil komme tættere på,« siger Mads Nipper.
Den store risiko
Netop de lyse udsigter for havvindmøllemarkedet og de mange aktører, som gerne vil have en del af markedet, er den største risiko for Ørsted, vurderer Dan Togo Jensen, analytiker i Carnegie.
»Ørsted er direkte inde i den trend, vi i øjeblikket ser med vedvarende energi, og Ørsted er markedsleder. Men der er et stigende antal om buddet, og det er der, risikoen ligger, og det er det, som afgør, hvor afkastet kommer til at ligge i fremtiden. Men der er ingen tvivl om, at der kommer til at være masser af nye projekter i de kommende år, hvor der hele tiden vil blive smidt penge ind i vedvarende energi,« siger Dan Togo Jensen.
Han peger på, at de store olieselskaber ikke mangler penge, efter at olieprisen er steget gennem 2021.
»Olieselskaberne har ikke fået færre penge, efter olieprisen er steget. Derfor har de mere at kaste ind i det her område, hvis det er det, som de ønsker,« siger Dan Togo Jensen.
Markedet er bekymret
Resultaterne hos Ørsted kan svinge meget fra kvartal til kvartal – blandt andet fordi selskabet indimellem får store indtægter fra at sælge vindmølleparker. Derfor er markedets opmærksomhed ikke så meget på den store fremgang i indtjeningen i første halvår. Det er derimod lidt bekymrende, at vindparkerne ikke har produceret så meget som forventet.
»Det er overraskende, at der ikke har været specielt meget vind i det meste af andet kvartal og ind i tredje kvartal, og dermed er produktionen noget lavere end forventet. Til gengæld er deres kraftværker markant stærkere. Men markedet kan bedre lide, at væksten ligger i off- og onshore end i de danske kraftværker,« siger Dan Togo Jensen.
Ørsted blev for alvor forandret, da amerikanske Goldman, ATP og PFA i 2014 købte sig ind i ejerkredsen af det daværende DONG Energy. DONG-sagen antændte dengang en bombe i dansk politik, der kulminerede med, at et SF i total opløsning tumlede ud af Helle Thorning-Schmidts S-R-SF-regering.
Siden blev Henrik Poulsen ny topchef og gjorde Ørsted til en af verdens mest bæredygtige virksomheder, samtidig med at virksomhedens markedsværdi buldrede i vejret. I dag har staten aktier for mere end 200 milliarder kroner.




