Nye smartphones sprænger iPhone-rammen

Vigende mobilsalg får mobilproducenterne til at tænke nyt og kreativt med foldbare skærme, længere telefoner og flere kameraer. Spørgsmålet er dog, om det reelt rykker noget – ud over prisen.

Galaxy Fold fra Samsung er reelt to smartphones oven på hinanden (her to telefoner – den ene vist oppefra, den anden nedefra). De foldes ud som en bog med skærmen på indersiden, og skærmen bliver dermed på 7,3 tommer i nærmest kvadratisk format, så man kan have tre apps i gang samtidig, men hvor f.eks. film kun vil fylde i bredden og bestemt ikke i højden. Prisen bliver på 1.980 dollar/13.100 kroner med salgsstart 26. april. Josh Edelson, AFP/Ritzau Scanpix

Gennem mere end ti år har en smartphone mere eller mindre lignet sig selv, bortset fra at skærmen er vokset. Det er slut nu.

På og op til verdens største mobilmesse, Mobile World Congress, i Barcelona i denne uge har de godt 107.000 besøgende fagfolk oplevet, at den klassiske smartphone udvikler sig – i flere retninger – fra designet på den første iPhone fra 2007. Det sker efter det første hele år med tilbagegang i smartphonesalget, fordi de fleste allerede har købt og i øvrigt beholder telefonen længere, fordi nyskabelserne er få og prisen på de nye toptelefoner højere og højere.