Nye prisstigninger på internet rammer danskerne om få måneder – særligt hvor der er mere at vælge imellem

Internetudbyderne er rystede over, at de nu igen fra årsskiftet får markante prisstigninger, som de må sende videre til kunderne. De, der bor i områder, hvor internetforbindelsen kan komme fra både et kabel-tv-net og et fibernet fra TDC Net, skal betale mest oveni. Analytiker kalder situationen »fuldstændig absurd«. For TDC Net handler det om at få flere til at skifte til fibernetforbindelser, der er fremtidens teknologi.

Landet over graves der på livet løs for at komme først med fibernet til hurtigt internetforbindelser. Rigtig mange danske husstande har dog stadig internetforbindelse gennem kabel-tv-nettet, og nu stiger prisen markant for at få flere til at skifte til fibernet. Internetudbyderne er rasende. Thomas Breinstrup/Berlingske

Danskerne har pludselig igen udsigt til om få måneder at få en solid forhøjelse af prisen på en internetforbindelse derhjemme eller på arbejdspladsen. Og lige så pludselig kan rent mobile internetforbindelser frem for et kabel ind i hjemmet blive langt mere attraktive end før.

TDC Net, som ejer den gamle TDC-koncerns fastnet, mobilnet, kabel-tv-net og fibernet, har varslet prisstigninger fra 1. januar over for de mange selskaber, som leverer internet til kunderne ved at leje sig ind hos TDC Nets kabel-tv-net.