Ny hovedpine for Rusland: Rublen dykker igen

Nedturen for den russiske valuta nåede tirsdag morgen et punkt, der presser både russiske forbrugere og de russiske myndigheder, som kæmper for at stoppe faldet.

Rublen fortsætter sin nedtur. Tirsdag morgen krævede det mere end 100 rubler at købe en enkelt dollar. Alexander Nemenov/AFP/Ritzau Scanpix

Den pressede russiske rubel er faldet yderligere og har nu nået et vigtigt psykologisk punkt på nedturen.

Tirsdag morgen nåede rublen ned på en kurs på 100 mod en enkelt dollar, selvom de russiske myndigheder ihærdigt forsøger at sætte en stopper for, at den bliver mindre værd.

Der er dog offentlige skænderier mellem den russiske regering og landets centralbank om, hvordan man bedst styrker den russiske valuta, skriver nyhedsbureauet Bloomberg.

Tilbage i januar i år skulle der lige under 70 rubler til at betale for en dollar. Tirsdag morgen skulle der lægges 100,26 rubler for samme dollar. I begyndelsen af august var rublen kortvarigt ved at nå samme lave niveau, som da var det laveste i 17 måneder, men nu er grænsen krydset.

Psykologien ved det kan påvirke de russiske forbrugere og ikke mindst myndighederne.

I Rusland vokser efterspørgslen på hård, fremmed valuta som følge af rublens faldende værdi. Den skyldes de internationale sanktioner, som er regnet ned over Rusland efter invasionen af Ukraine 24. februar 2022 og den efterfølgende krig i nabolandet.

Sværere at skaffe udenlandsk valuta

Lige efter begyndelsen på invasionen styrtdykkede rublen i marts 2022 til en kurs på 136 rubler for en enkelt dollar. I juni 2022 havde den genvundet noget af sin værdi, og kursen lå da på omkring 50 rubler for en dollar, eftersom priserne på olie og naturgas, som Rusland var storeksportør af, skød i vejret.

Nu har især de europæiske lande frigjort sig fra russisk olie og gas, som i stedet købes fra USA, Canada og Norge.

Dette har lagt pres på den russiske økonomi, som har brug for store beløb for at kunne finansiere krigen i Ukraine. Regeringen i Kreml har således fordoblet forsvarsudgifterne, så de ifølge nyhedsbureauet Reuters udgør mere end 100 milliarder dollar eller en tredjedel af samtlige offentlige udgifter.

I et forsøg på at skaffe flere penge har Rusland i august meddelt, at man skærer ned på olieproduktionen for derved at presse oliepriserne i vejret. Også Saudi-Arabien har for en periode besluttet at begrænse olieproduktionen.

Lige nu vokser importen i Rusland, men samtidig oplever de største russiske eksportører betydelige fald i indtægterne, som er den vigtigste leverandør af udenlandsk valuta til landet.