Det stort planlagte bryllup mellem bilgiganterne Nissan og Honda ser ud til at ende i en skilsmisse, allerede inden det er kommet på fire hjul.

Nissan ventes nemlig at afbryde forhandlingerne om at slå de to selskaber sammen, siger en kilde til nyhedsbureauet Reuters.

Der var ellers lagt op til, at fusionen til 60 milliarder dollar eller 433 milliarder kroner ville skabe verdens tredjestørste bilproducent.

De to selskaber har tidligere meldt ud, at de forventer en afklaring midt i februar.

Hondas markedsværdi lige nu er 51,90 milliarder dollar (375 milliarder kroner) og dermed mere end fem gange større end Nissans.

Honda er Japans næststørste bilproducent efter Toyota, mens Nissan er den tredjestørste.

De to meddelte i december 2024, at de forhandlede for at kunne stå bedre i den voksende konkurrence med særligt kinesiske bilproducenter.

Det er tilsyneladende forskellige ønsker til fremtiden, der har fået forhandlingerne til at gå i hårdknude på et tidspunkt, hvor Nissan er i gang med en stor sparerunde, der skal skære 9.000 stillinger væk, svarende til 20 procent af den samlede bemanding.

Den franske bilgigant Renault ejer 36 procent af Nissan, men har været åben over for fusionen.

Få dit »Business-overblik« hver morgen

Vi læser erhvervsnyhederne og tjekker aktiekurserne, før du står op, så du kun behøver at læse overblikket i din indbakke for at være opdateret.