Bilgigants topchef får kun halv løn efter dårligt salg – 9.000 skal fyres

Nissan er den seneste store producent, der rammes af den hårde konkurrence. Britisk luksusmærke skal bruge fem år mere på at skifte helt til elbiler.

Det vigende bilsalg slår hårdt på Japans tredjestørste bilproducent, Nissan, der nu kastes ud i en stor fyringsrunde. Nissans største fabrik (billedet) ligger i Kaminokawa, omkring 105 kilometer nord for hovedstaden, Tokyo. Richard A. Brooks/AFP/Ritzau Scanpix

Bilproducenterne bliver stadig mere pressede i den voksende kamp om kunderne, som ikke køber ny bil i nær det omfang, producenterne kunne ønske sig.

Det fører nu til, at den japanske bilgigant Nissan skal ud i en stor sparerunde, hvor 9.000 stillinger blandt de i alt 130.000 ansatte skal skæres væk.