Mobiljagt kan sætte gang i kædereaktion med fusion

Energiselskabet Norlys vil ind på det danske mobilmarked og er villig til at købe op. TDC vil stå på spring, men hverken Telia eller Telenor har længere travlt med at sælge i Danmark – de vil gå efter at få gennemført den kuldsejlede fusion, mener teleanalytiker.

En ny front på mobilkrigen er åbnet, efter at energiselskabet Norlys har meldt ud, at det nu vil ind på mobilmarkedet i Danmark. Mads Claus Rasmussen

TDC vil stå på spring for at få en aftale i stand med sin gamle ærkerival, der nu er gået på jagt på mobilmarkedet. Derimod vil hverken Telia eller Telenor have travlt med at sælge sig ud af Danmark – tværtimod ser det mere end nogensinde tidligere ud til, at de to teleselskaber endelig kan slå sig sammen ... og måske efterfølgende byde sig til.

Sådan vurderer teleanalytiker John Strand, der er direktør i Strand Consult, de mest oplagte muligheder, efter at energiselskabet Norlys’ direktion har fået grønt lys af sin bestyrelse til at kaste sig ind på mobilmarkedet i Danmark. I forvejen ejer Norlys både Stofa og Boxer, der leverer TV og internet til i alt 750.000 kunder.