Mærsk holder centrale oplysninger fra stor undersøgelse om sexchikane hemmelige

Mærsk er usædvanlig tavs, når det handler om omfanget af sexchikane og overgreb på rederiets mange skibe. Trods store undersøgelser og interview med hundredvis af kvindelige søfolk er virksomheden fåmælt om problemets omfang. Mærsk kan heller ikke love, at kvinderne kommer til at opleve bedre forhold i de kommende år.

Selvom Mærsk de seneste fire år har været i gang med et omfattende arbejde for at rette op, efter rederiet har haft flere sager om seksuel chikane, voldtægt og sexisme på deres skibe, er de fortsat tavse om, hvor stort problemet faktisk har været. Ifølge Mærsk-direktør Nynne Norman Scheuer har rederiet fokus på problemet. Nicoline Kjems-Krognos

Spørger man Mærsk om antallet af sager om seksuel chikane og overgreb i rederiet, er det meget svært at få klare svar.

Den store danske virksomhed vil ikke tale om, hvor omfattende problemerne er, eller om, hvor mange kvinder der har været udsat for seksuelle krænkelser på de store containerskibe, der kan befinde sig afsondret fra omverdenen i flere uger.