»Løvens Hule«-virksomhed politianmeldt: Har »vildledt forbrugerne« 

Forbrugerombudsmanden har politianmeldt virksomhed fra kendt tv-program på grund af flere udsagn, som virksomheden nu vil droppe.

Virksomheden Copenhagen Cartel, som sælger badetøj og sportstøj, er blevet politianmeldt af Forbrugerombudsmanden.

Det oplyser Forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Tilsynsmyndigheden begrunder politianmeldelsen med, at Copenhagen Cartel har »vildledt forbrugere med udsagn om miljø og bæredygtighed i sin markedsføring.«

Ifølge Forbrugerombudsmanden har Copenhagen Cartel, som har deltaget i det populære DR-iværksætterprogram »Løvens Hule«, givet forbrugerne et indtryk af, at deres produkter er lavet »af genanvendte fiskenet og plastik fra havet i større omfang, end de kan dokumentere.«

Forbrugerombudsmanden peger på, at Copenhagens Cartels bade- og sportstøj er lavet af 78 procent Econyl, som består af henholdsvis 50 procent pre- og post-forbruger affald. 

Men det er kun en lille del, virksomheden har kunnet dokumentere kommer fra fiskenet og andet plastik, der specifikt er blevet hevet op af havet, lyder det fra tilsynsmyndigheden.

I markedsføringen har virksomheden blandt andet brugt udsagnene:

  • »Bæredygtigt badetøj og sweat-tøj ud af genanvendt plastik fra havet«

  • »Vi giver rest- og spildressourcer, som normalt anses som værdiløse, nyt liv og tilbyder en bred pallette af bæredygtige produkter, der sætter mennesker og klima før profit«

  • »Vores SWIM og ACTIVE kollektioner består primært (af) genanvendt nylon, eksempelvis fra gamle fiskenet reddet op fra havet. Alt sammen post-consumer-waste, som anses som værdiløst skrald«

  • »Det er ligesom badetøjet, lavet af 78 % plast, der er hevet op af verdenshavene!«

  • »Made from ocean waste«

  • »Made from recycled ocean plastic«

  • »Saving the ocean one product at a time«

  • »Thank you! Sincerely the ocean«

Ifølge Forbrugerombudsmanden er disse udsagn blevet brugt i en annonce på Politikens hjemmeside, af en influencer på Instagram, på virksomhedens egen hjemmeside og Instagram-profil, i fysiske butikker og som tryk på virksomhedens sportstøj.

»Hvis virksomheder markedsfører sig med udsagn om, hvad deres produkter er lavet af, og hvordan det bidrager til den grønne omstilling, skal oplysningerne være korrekte og afbalancerede, så de ikke giver forbrugerne et indtryk af, at tiltagene er bedre for miljøet, end de reelt er,« siger forbrugerombudsmand Torben Jensen ifølge pressemeddelelsen og tilføjer:

»Det er vigtigt – både i forhold til konkurrerende virksomheder og den grønne omstilling – da forbrugerne i modsat fald risikerer at miste tilliden til markedsføring af disse udsagn,« siger forbrugerombudsmand, Torben Jensen, ifølge pressemeddelelsen.

Copenhagen Cartel er ifølge Forbrugerombudsmanden holdt op med at bruge nogle af de pågældende udsagn og har fjernet tidligere markedsføring af udsagnene fra alle deres platforme. Det er sket efter tilsynmyndighedens henvendelser, fremgår det af pressemeddelelsen.