Klimaeksperter jubler over Mærsks kæmpesats på grønne fabrikker: »Det her er en vanvittig god nyhed«

Mærsk-familien skyder milliardbeløb ind i at bygge et net af grønne metanolfabrikker over hele kloden. »Det er en vanvittig god nyhed,« lyder det fra førende klimaforskere.

Fremtidens containerskibe kommer til at sejle på blandt andet grøn metanol. Her en model af den type skibe, som Mærsk får leveret i de kommende år. Foto: A.P. Møller – Mærsk.

Med beslutningen om at bygge grønne metanolfabrikker over hele verden er Mærsk-familien for alvor med til at presse verden over mod at bruge brændstoffer, som er fremstillet ved hjælp af vind- og solenergi.

Det siger førende danske klimaforskere, der mener, at Mærsk og familien bag den danske virksomhed fortjener stor ros for at kaste mange penge ind i et marked med stor risiko.